Bardzo cenimy współpracę z polskim Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) w kwestii porządkowania naszych zbiorów archiwalnych – mówi PAP dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum (PIBM) w Budapeszcie Istvan Balazs.
W ciągu dziesięciu lat do AAN wpłynęło wiele kolekcji archiwaliów dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego, ale również całej historii najnowszej, gdyż ten okres, począwszy od I wojny światowej, dokumentujemy – mówi PAP Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku pracuje nad digitalizacją swoich zbiorów fotografii marszałka Józefa Piłsudskiego. W cyfrowej kolekcji znajdzie się kilkaset najbardziej wartościowych zdjęć. Będą dostępne bezpłatnie.
Wspominamy dziś człowieka oddanego Rzeczypospolitej, który swoją misję traktował jak najwyższy honor i wyróżnienie – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości przekazania zbiorów płk. Czesława Cywińskiego do Archiwum Akt Nowych.
Centrum Archiwistyki Społecznej uruchomiło platformę internetową z materiałami edukacyjnymi dla archiwistów społecznych. To m.in. filmy instruktażowe i porady dla wszystkich, którzy chcą zadbać o archiwalne zbiory, w tym fotografie czy dokumenty.
Rozpoczęło się przenoszenie zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie do nowej siedziby tej instytucji. Ze względu na swoją wyjątkową wartość, jako jedne z pierwszych wytypowane zostały do transportu dokumenty i zabytki zgromadzone w oddziale na Wawelu.
Akta Tymczasowej Rady Stanu, Rady Regencyjnej i MSZ znalazły się wśród zasobów Archiwum Akt Nowych, które ocalały po spaleniu przez Niemców zbiorów instytucji w listopadzie 1944 r. Stanowiły one jedynie ok. 3 proc. liczących 37 km zasobów Archiwum.
Dostęp do zbiorów archiwalnych jest nie tylko barometrem swobody badań naukowych, lecz i demokracji. Charakterystyczne, że dziś w Europie pozostały tylko dwa państwa, które stwarzają tak duże problemy w dostępie do archiwów. To Rosja i Białoruś – mówi PAP dr hab. Henryk Głębocki, historyk z UJ.
W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca działania mające na celu poznawanie, ochronę spuścizny i popularyzację osoby księdza Jerzego Popiełuszki. Na miesiąc przed jego 35. rocznicą śmierci udostępniono kilkadziesiąt tysięcy dotyczących go dokumentów i wspomnień.