Ogromna plenerowa instalacja przygotowana z okazji 35. rocznicy upadku Muru Berlińskiego przyciągnęła w sobotę tłumy berlińczyków i turystów. Wzdłuż czterokilometrowej trasy prowadzącej szlakiem dawnej granicy w centrum Berlina prezentowanych jest pięć tysięcy okolicznościowych plakatów.
Pierwsza międzynarodowa wystawa poświęcona Wasylowi Stusowi - ukraińskiemu poecie, dysydentowi i bojownikowi o wolność i prawa człowieka - zostanie otwarta w czwartek w oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie. Trzeba zachować pamięć o tej ważnej postaci - podkreśliła kuratorka wystawy Eva Yakubovska w rozmowie z PAP.
Ministra spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zapowiedziała podczas uroczystości związanych z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej szybkie powstanie w Berlinie Miejsca pamięci i spotkań poświęconego polskim ofiarom wojny i okupacji.
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował PAP rzecznik instytutu Patryk Szostak.
W czwartek, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przed Czerwonym Ratuszem w Berlinie powiewała polska flaga. Krótko przed godziną 17 rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca z udziałem m.in. senatora ds. kultury i spraw społecznych Berlina Joe Chialo.
Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie w Berlinie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Pierwszy raz w historii miasta z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zostanie powieszona flaga polska” - przekazała PAP przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego Agnieszka Wierzcholska.
W Berlinie prezentowana jest wystawa "Po obu stronach barykady. Fotografia i reportaż wojenny w Powstaniu Warszawskim 1944". Organizatorom z Instytutu Polskiego w Berlinie zależało, aby była ona nie tylko upamiętnieniem powstania, ale aby osadzała je w szerokim kontekście i nawiązywała do czasów współczesnych.
W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło powstało w ramach projektu „Beyond Walls - Bridging Histories” realizowanego przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie.
Poznański Teatr Muzyczny zaprezentuje w Berlinie spektakl „Irena” o historii Ireny Sendlerowej. Gościem honorowym tego wydarzenia będzie 82-letnia Elżbieta Ficowska, która jako kilkumiesięczne dziecko została uratowana z warszawskiego getta.