„Ręce precz od oświaty polskiej”, „Stop dyskryminacji mniejszości narodowych” – z takimi hasłami ponad tysiąc osób – uczniów, rodziców i nauczycieli – wzięło w sobotę w Wilnie udział w marszu główną ulicą miasta, aleją Giedymina, i w wiecu przy Urzędzie Prezydenta.
Absolutnie nie możemy się zgodzić na likwidację polskiej szkoły w Połukniu na Litwie – stwierdza w niedzielę wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski, odnosząc się do skreślenia z rejestru szkolnego dwóch ostatnich klas placówki i zapowiedzi likwidacji tego gimnazjum w przyszłości.
Kancelaria premiera RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przekazała wsparcie finansowe w formie bonów uczniom klas pierwszych i maturalnych szkół polskich na Litwie – poinformowało w piątek PAP Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.
Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski spotkał się z wiceministrem edukacji Litwy Ramunasem Skaudžiusem, by omówić sytuację Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu – podaje w piątek resort.
Musimy interweniować głównie w rejonie trockim, gdzie strona litewska chce zlikwidować dwie ostatnie klasy w szkole. Nie chcemy, aby kwestie szkół kładły się cieniem na relacje polsko-litewskie – powiedział w piątek wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski.
W okresie brutalnej polityki imperialnej Kremla nie jest nam potrzebny konflikt dotyczący polskich szkół na Litwie – oznajmił pełnomocnik ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, który w piątek odwiedził w rejonie trockim dwie polskie szkoły zagrożone reorganizacją.
Władze rejonu trockiego, na południu Litwy, podjęły decyzję o reorganizacji dwóch z czterech istniejących tam szkół z polskim językiem nauczania. Sprzeciwiają się temu społeczności szkolne, lokalne a także polscy politycy.
Język polski w szkołach na Litwie z polskim językiem nauczania wróci na listę przedmiotów obowiązkowych na maturze – poinformowali w Wilnie wiceministrowie edukacji i nauki oraz spraw zagranicznych RP, Tomasz Rzymkowski i Szymon Szynkowski vel Sęk, po spotkaniu w piątek z minister oświaty Litwy Jurgitą Sziugżdiniene.
754 tegorocznych absolwentów szkół z polskim językiem nauczania na Litwie otrzymało Bony Maturzysty – jednorazowe stypendium w wysokości 1000 złotych przyznane przez państwo polskie za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
Na Litwę z Polski dotarło w czwartek prawie 1100 wyprawek szkolnych dla pierwszoklasistów szkół polskich. Są to wypełnione plecaki, które zakupiła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie z funduszy kancelarii premiera RP.