Porozumienia łódzkie i strajki studenckie z 1981 r. doprowadziły się do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów – powiedział PAP historyk IPN dr Sebastian Pilarski podczas sobotnio-niedzielnego spotkania uczestników akademickiego buntu z 1981 roku.
17 lutego 1981 r. w wyniku strajków studenckich władze PRL zarejestrowały pierwszą niezależną organizację studencką w krajach bloku komunistycznego – Niezależne Zrzeszenie Studentów – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.
NZS wpłynął na losy naszej ojczyzny, brał udział w walce o wolność, a dziś bierze udział w pielęgnowaniu tej wolności i w budowaniu lepszej naszej rzeczywistości – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do 40. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Z radia studenci dowiedzieli się, że mają po miesiącach zmagań zarejestrowany NZS. Musimy o tym pamiętać, bo to jest nasza droga do niepodległej, wolnej Polski – przypomniał prezes IPN Jarosław Szarek w związku z 40. rocznicą zarejestrowania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
40 lat temu, 17 lutego 1981 r., minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki prof. Janusz Górski podjął decyzję o rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W ten sposób spełniał postulaty strajkujących studentów, żądających możliwości powołania własnej, suwerennej organizacji reprezentującej ich interesy.
Prawie 40 lat temu komuniści ustąpili i spełnili wiele z postulatów strajkujących na łódzkich uczelniach studentów. Dla wielu uczestników ten strajk ciągle stanowi przełomowe doświadczenie całego pokolenia – mówi PAP historyk z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Waingertner.
Sejm w czwartek podjął uchwałę z okazji 35. rocznicy rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. "Sejm składa podziękowanie i oddaje hołd, zarówno twórcom, jak i kontynuatorom idei tworzenia niezależnego ruchu studenckiego" - podkreślono w uchwale.
"Studencka Solidarność. Niezależne Zrzeszenie Studentów w Bydgoszczy (1980-1990)" to tytuł wystawy, którą otwarto w poniedziałek na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 33 rocznicę rejestracji NZS.