Imię profesor Karoliny Lanckorońskiej nosi od poniedziałku skwer na rogu ulic Podzamcze i Kanoniczej w Krakowie. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w 20. rocznicę śmierci największej donatorki Wawelu, badaczki sztuki, pierwszej docent z zakresu historii sztuki na polskiej uczelni.
Podczas spotkania z przedstawicielami Towarzystwa Jana Karskiego ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz poparł pomysł upamiętnienia we Lwowie legendarnego kuriera, który bezskutecznie informował świat o zagładzie Żydów dokonywanej przez Niemców.
Olga Jackowska Kora – legendarna wokalistka Maanamu – będzie patronką skweru w Krakowie. Radni zdecydowali w środę także o tym, że jedna z ulic otrzyma imię Wiesława Wody – posła PSL, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Od niedzieli skrzyżowanie ulic w nowojorskim Queensie nazywa się Janta-Połczyńska Polish Heroes Way. Polscy bohaterowie wojenni Walentyna Janta-Połczyńska i jej mąż Aleksander mieszkali w sąsiednim domu.
Imię kard. Mariana Jaworskiego, przyjaciela św. Jana Pawła II, byłego metropolity lwowskiego i pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, otrzymała jedna z ulic w Kalwarii Zebrzydowskiej – poinformował w poniedziałek tamtejszy magistrat.
Radni Toronto zdecydowali o zmianie nazwy Dundas Street, jednej z najważniejszych ulic tego kanadyjskiego miasta, przy której mieszka prawie 100 tys. osób. Henry Dundas był brytyjskim politykiem i przeciwnikiem szybkiego zakazu handlu niewolnikami.
W Białymstoku będzie ulica imienia Agnieszki Osieckiej - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie miejscy radni. Jak podkreślili w uzasadnieniu uchwały, decyzja jest podyktowana chęcią "uhonorowania zasłużonej dla polskiej kultury wybitnej poetki".
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze, w którym zmienia nazwę bydgoskiego skweru POW na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego. To wykonanie obowiązku wynikającego z tzw. ustawy dekomunizacyjnej – poinformowała w poniedziałek służba prasowa urzędu wojewódzkiego.