Pomnik premiera Węgier z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya został w piątek rano usunięty z Placu Męczenników przy parlamencie, gdzie stał od ponad 20 lat. W piątek po południu około 200 osób protestowało przeciw usunięciu monumentu.
Fundacja Imre Nagya, premiera Węgier z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r., zaprotestowała w czwartek przeciwko planom przeniesienia jego pomnika z placu przy parlamencie, gdzie stoi od ponad 20 lat.
Prezydent Janos Ader oraz inni przedstawiciele władz Węgier, a także organizacje pozarządowe i przedstawiciele opozycji oddali w sobotę hołd b. premierowi z czasu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagyowi w 60. rocznicę jego stracenia.
Dokładnie w 60. rocznicę stracenia premiera Węgier z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya, o godz. 5.09, zaprezentowano w sobotę w Teatrze Erkela w Budapeszcie przedstawienie „Ostatnie przemówienie Kadara”.
Węgierski sąd najwyższy, Kuria, poświadczył w czwartek nieważność wyroków wobec premiera z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya oraz innych przywódców skazanych w 1958 r. – poinformował wiceprezes Kurii Istvan Konya. „Kuria chyli głowę przed tymi ofiarami” – oświadczył Konya.
B. premier Węgier Imre Nagy oraz jego współpracownicy z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r., straceni 58 lat temu po zdławieniu powstania, zostali upamiętnieni w czwartek podczas uroczystości w Budapeszcie z udziałem władz państwowych.
Węgierski Komitet Pamięci Narodowej (NEB) upublicznił w czwartek nazwiska funkcjonariuszy i szefów organów bezpieczeństwa uczestniczących w przygotowaniu procesów premiera Imre Nagya i jego współpracowników po zdławieniu rewolucji węgierskiej 1956 r.