Kilkudziesięciu twórców z różnych części Polski prezentuje techniki tkackie na pikniku, który w niedzielę odbywa się na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. To główny punkt piątej edycji Podlaskich Splotów - dwudniowej imprezy promującej tradycyjne tkactwo.
Najciekawsze przykłady polskiego kilimkarstwa od dzieł prekursorów po współczesne realizacje będzie można oglądać od czwartku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zaprezentowanych zostanie blisko 90 kilimów i projektów z przeszło stu lat ich wytwarzania w Polsce.
Twórcy nie tylko z regionu prezentują różne techniki tkackie na pikniku, który w niedzielę do wieczora potrwa na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. To główny punkt Podlaskich Splotów – dwudniowej imprezy promującej tradycyjne tkactwo.
Wystawa twórców młodego pokolenia zatytułowana „SpoTKANIE” rozpoczęła w sobotę w Białymstoku dwudniowe Podlaskie Sploty – imprezę promującą tradycyjne tkactwo. Organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury. W niedzielę odbędzie się piknik m.in. z pokazami różnych technik tkackich.
Warsztaty różnych technik tkackich, dwudniowy festiwal z pokazami tkania, a także wystawy tradycyjnych tkanin złożą się na rozpoczynającą się kolejną odsłonę projektu Podlaskiego Instytutu Kultury promującego tradycyjne tkactwo "Podlaskie sploty".
Wystawę „Utkana opowieść” poświęconą dawnemu wiejskiemu tkactwu można oglądać od wtorku w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Poza regionalnymi tkaninami ze zbiorów etnograficznych prezentuje ona eksponaty związane z obróbką surowca i przygotowaniem przędzy.
Tkaninę dwuosnowową ale też sejpak, perebory i inne techniki tkackie można poznać na pikniku, który w niedzielę odbywa się w białostockim Parku Konstytucji 3 Maja. To część pierwszej edycji dwudniowego festiwalu „Ofensywa splotów”, która ma popularyzować zanikające tradycje tkackie.
120 tradycyjnych tkanin i prac inspirowanych tkactwem nadesłanych w konkursach, kilkadziesiąt osób przeszkolonych w różnych tkaninach tkackich oraz kilkanaście grup dzieci i młodzieży na warsztatach plastycznych - to efekty projektu "Tkanina inspiruje", który w środę podsumowano w Białymstoku.
Pokaz snucia tkaniny będą mogli obejrzeć w niedzielę zwiedzający Ogród Botaniczny w Łodzi. Ma on celu przybliżenie procesu tkackiego „od kuchni” i prześledzenie go krok po kroku. Pokaz zaplanowano między godz. 14 a 19.