Władze Lizbony udostępniły mieszkańcom portugalskiej stolicy oraz przybywającym do niej turystom podziemne korytarze wybudowane przed wiekami przez Rzymian. Znajdują się one na starówce pod ulicą Srebrną (Rua da Prata).
Tak nisko w rzymskim Koloseum nie można było dotąd zejść w czasach nowożytnych. Po raz pierwszy można zwiedzać podziemne korytarze amfiteatru, którymi chodzili gladiatorzy i niewolnicy, wbiegały dzikie zwierzęta i gdzie stały maszyny do efektów specjalnych.
Ponad 3,4 mln osób w ciągu dziesięciu lat odwiedziło ekspozycję w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie - rezerwat archeologiczny, ukazujący rolę miasta-stolicy Polski w średniowiecznej Europie. Z okazji 10. rocznicy otwarcia przygotowano atrakcje dla zwiedzających.
W Krakowie rozpocznie się w czwartek trzydniowe święto Podziemi Rynku, czyli jednego z oddziałów Muzeum Historycznego. Mottem przewodnim są dźwięki miasta. Zwiedzający będą mogli posłuchać wykładów, a rodzice i dzieci wziąć udział w interaktywnych zajęciach.
Wniosek o wpis tarnogórskich podziemi i pogórniczych zabytków na powierzchni na listę UNESCO zostanie złożony później niż pierwotnie zakładano - podało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT). Aplikacja będzie rozpoznawana od stycznia przyszłego roku.
Na przełomie czerwca i lipca Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej będzie miało gotowy wstępny wniosek o wpis tarnogórskich podziemi na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO - podali przedstawiciele stowarzyszenia.
Władze Lwowa zamierzają otworzyć podziemne korytarze miasta dla turystów. Trasa, która powstaje w partnerstwie z Rzeszowem i Lublinem, będzie miała około 800 m. długości – poinformował PAP wicemer Lwowa ds. nauki i kultury, Wasyl Kosiw.