Kuchni staropolskiej I Rzeczypospolitej, od końca XVI do XVIII w. jest poświęcona nowa książka Jacka Komudy „Obżartuchy i opilce”. „Chcę obalić mit, że była to kuchnia tłusta i ciężka, pokazać jej bogactwo, różnorodność i to, że wiele potraw może nam współcześnie nadal smakować” - mówi autor.
Staropolskie przepisy na potrawy postne kojarzą się ze współczesną kuchnią wegańską – mówi PAP prof. Jarosław Dumanowski o wydanej pod jego redakcją książce „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca”.
W I Rzeczypospolitej święta wielkanocne stawały się festynem tęgiego jadła i jeszcze większego picia. Nie zapominajmy jednak, że dawni Polacy naprawdę przestrzegali wielkiego postu, który tylko w niewielkim stopniu łagodziły wytworne dania rybne sarmackiej kuchni.
Kuchnia wbrew pozorom nie jest sprawą narodową. „Kuchnia narodowa” to coś, co mamy w głowach, idea, którą przykładamy do jedzenia. Większe różnice kulinarne występowały pomiędzy regionami niż między sąsiadującymi ze sobą krajami - mówi znawca dawnej sztuki kulinarnej prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Gęsina stanowi jeden z ważniejszych elementów naszego dziedzictwa kulinarnego – uważa dr Andrzej Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego. To smaczne i zdrowe mięso coraz częściej znów pojawia się na polskich stołach, choć jednak wciąż większość polskiej gęsiny trafia na eksport, głównie do Niemiec.
Dawne przepisy kulinarne, w tym na rosół polski i żabki marynowane, a także porady, dotyczące zdrowia, higieny i długowieczności prezentuje wystawa „Życie codzienne minionych wieków” otwarta w Towarzystwie Naukowym Płockim.
Inauguracja Europejskich Dni Produktu Regionalnego i Tradycyjnego „Trzy Znaki Smaku” będzie główną częścią Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. Wspierana m.in. przez Ministerstwo Rolnictwa akcja ma zachęcić do kupowania regionalnych wyrobów.
Kuchnia staropolska będzie tematem przewodnim VIII Dni Kultury Staropolskiej, które odbędą się w weekend na Zamku w Pieskowej Skale. W programie znajdą się m.in. warsztaty gotowania, degustacje średniowiecznych potraw i ekspozycja dawnego wystroju kuchni.