Umowę ws. połączenia Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym w Lublinie podpisali we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Umowa dotyczy również prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Narodowego w Lublinie; zacznie obowiązywać 1 października.
Wystawa poświęcona młodzieżowej konspiracji w latach 1944-56, konferencje i wykłady, pokazy filmów, spotkania z kombatantami składają się na program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie i regionie, które rozpoczną się w czwartek i potrwają kilka dni.
400 eksponatów - głównie malarstwo i grafika - obrazujących długą drogę Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 r. zgromadzono na wystawie „Czas na Niepodległą”, którą można oglądać od soboty w Lublinie, w muzeum na Zamku Lubelskim.
Biżuterię, naczynia, monety, elementy uzbrojenia dawnych ludów oraz przebieg ich wędrówek od III do VII wieku można oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” w muzeum na Zamku w Lublinie.
40 prac Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa, jednego z najbardziej radykalnych artystów lubelskiej awangardowej grupy Zamek, zakupiło Muzeum Lubelskie. Prace będą pokazane publiczności w grudniu tego roku; w przyszłości wejdą w skład stałej wystawy muzeum.
Prawie 300 prac wybitnego hiszpańskiego artysty Pabla Picassa można będzie oglądać od końca września na wystawie w Muzeum Lubelskim w Lublinie. Większość dzieł - głównie grafika i ceramika - będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy.
500 różnych widoków Lublina – obrazów, grafik, rysunków – wykonanych przez m.in. Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, zgromadzono na wystawie „Portret Miasta”, która zostanie w czwartek otwarta w Muzeum Lubelskim.