W hali głównej dworca Warszawa Centralna w czwartek oficjalnie otwarto wystawę poświęconą kapelanom katyńskim różnych wyznań w związku z 80. rocznicą odkrycia zbrodni katyńskiej – podają Polskie Koleje Państwowe S.A.
W czwartek w Warszawie grupa 12 górników przeprowadzi akcję pamięci o kolegach zamordowanych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". W głównym holu Dworca Centralnego, będą rozdawać ulotki informacyjne. Na miejscu wydarzenia zostanie także zaprezentowana pamiątkowa wystawa.
Witano na nim Leonida Breżniewa i Kim Ir Sena, wystąpił w filmach, serialach i piosenkach. Był pierwszym monitorowanym i klimatyzowanym miejscem publicznym w Polsce. Stołeczny Dworzec Centralny oficjalnie otwarto 5 grudnia 1975 roku.
Do 13 sierpnia w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie będzie można oglądać wystawę „Tu rodziła się Solidarność”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Solidarność dawała nadzieję na lepszy los – przypomnieli podczas wernisażu dawni opozycjoniści.
W poniedziałek w holu głównym Dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki otworzono wystawę poświęconą niemieckim zbrodniom na ludności cywilnej Warszawy w latach II wojny światowej. To realizacja w ramach projektu „Tablice Pamięci”.
Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery narodowej – od soboty jest patronem Dworca Centralnego w Warszawie. W uroczystości nadania Centralnemu imienia wybitnego XIX-wiecznego kompozytora wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Polskie Koleje Państwowe zorganizowały wystawę "Czas Niezłomnych" poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych, która została w czwartek otwarta na warszawskim Dworcu Centralnym. Wystawa prezentuje najważniejsze postaci i wydarzenia z historii polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 roku.
Powstały w latach 1972-75 budynek Dworca Centralnego jest siódmą koncepcją projektu, który powstał już w roku 1946. Koszt budowy wyniósł 2 miliardy ówczesnych złotych a prace budowlane rozpoczęły się od… 2 koparek i 23 robotników.
Wśród przygotowanych przez MHP inicjatyw popularyzujących życie i działalność Karskiego była otwarta 24 kwietnia w hali głównej Dworca Centralnego wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności". Składają się na nią 22 plansze opisujące życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja - m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.