Podczas czterodniowej kwesty „Pomnikom Rossy”, która odbyła się w pierwszy długi weekend maja przy głównej bramie wileńskiej nekropolii, zebrano prawie 8 tysięcy euro, dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Darczyńcami byli głównie turyści z Polski, którzy w tych dniach licznie odwiedzali Wilno i Rossę.
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR) został jednym z 20 laureatów tegorocznej nagrody prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy „Potęga Litwy”, której celem jest promowanie zaangażowania publicznego w życie państwa i wzmacnianie siły obywatelskiej.
Na najstarszych wileńskich nekropoliach, kilkuwiekowej Rossie i na Cmentarzu Bernardyńskim we wtorek po południu zapłonęło ponad 12 tys. zniczy, zebranych podczas akcji zorganizowanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
Z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (SKOSR) w sobotę odbyło się wiosenne sprzątanie Nowej Rossy, młodszej części zabytkowego wileńskiego cmentarza. Przez trzy godziny harcerze, młodzież szkolna, członkowie Komitetu oczyszczali miejsca pochówków z porastających je krzewów i chwastów.
Mennica Litewska wyemitowała okolicznościowy medal poświęcony 30. rocznicy działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Medal ukazał się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację zabytkowej nekropolii.
Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą na wileńskich zabytkowych cmentarzach w tym roku odnowiono rekordową liczbę pomników: 17 – na Rossie i dwa – na Cmentarzu Bernardyńskim. W niedzielę po południu w Wilnie odbyła się ich prezentacja.
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zaprezentował w czwartek 11 pomników, które zostały w tym roku odnowione staraniem Komitetu i innych instytucji oraz osób prywatnych na najstarszej wileńskiej nekropolii. Remonty kosztowały łącznie około 40 tys. euro.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP prof. Piotr Gliński, który we wtorek rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie, powiedział, że są pewne problemy z renowacją wileńskiego Cmentarza Rossa. Gliński po przybyciu do Wilna zapoznał się z realizowaną przez stronę litewską kompleksowa renowacją nekropoli.