Zabytkowe tkaniny z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie, w tym elementy umundurowania żołnierzy z II wojny światowej oraz strojów ludowych, odzyskały dawny wygląd i estetykę. Zakończono właśnie konserwację tych muzealiów. Z powrotem można je oglądać na wystawach.
Ikona Jana Chrzciciela z końca XVII stulecia i ikona Wniebowstąpienia Pańskiego z początku XVIII w. to najnowsze nabytki Muzeum Kresów w Lubaczowie. Oba dzieła są przykładem najlepszego okresu rozwoju malarstwa ikonowego na ziemiach ruskich dawnej Rzeczypospolitej – przekazał PAP dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski.
Dominik Woźniak za zestaw trzech rysunków: „Wężowiec umiarkowany”, „Mały owocnik słonecznikowy”, „Wejście do jednostki strukturalnej” zdobył grand prix XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego organizowanego przez Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).
Około 150 grafik i ilustracji z liczącej ponad 700 prac kolekcji Instytutu Lwowskiego znajdzie się na wystawie „Grafika lwowska. Miasto–ludzie–wydarzenia. Pamięci Janusza Wasylkowskiego (1933–2020)”, którą od niedzieli będzie można oglądać w Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Zabytki z Muzeum Kresów w Lubaczowie: kilim Politechniki Lwowskiej i dwie skrzynie na wiano, to jedyne muzealia z południowo-wschodniej i wschodniej Polski, które przeszły do kolejnego etapu ogólnopolskiego konkursu na finansowanie prac konserwatorskich. Liczą się głosy internautów, o które prosi lubaczowskie muzeum.
Prace malarskie i fotograficzne artystów z całego świata, którzy uczestniczyli w Międzynarodowych Sympozjach Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu” będzie można zobaczyć w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).
Artyści profesjonalni, absolwenci wyższych uczelni artystycznych są zaproszeni do udziału w Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, którego XI edycja ruszyła w Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie). Prace należy przesłać do 31 maja.
Samorząd województwa podkarpackiego wspólnie z powiatem lubaczowskim będzie prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie. W poniedziałek w Rzeszowie podpisana została umowa w tej sprawie. Współpraca obu samorządów rozpocznie się z początkiem przyszłego roku.
Postać wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, jego życie, odkrycia, dokonania, zainteresowania, a także epokę w której żył, przybliży wystawa „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele”, czynna od niedzieli w Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).