We wrześniu 1939 r. podstawę uzbrojenia żołnierzy wojska polskiego stanowiły karabiny i karabinki systemu Mauser wz. 1898. Broń ta był produkowana w Polsce od 1922 r. Część jednostek wyposażona była we francuskie karabiny i karabinki, pochodzące z zakupów demobilowych po I wojnie światowej.
85 lat temu, 3 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania, wypełniając zobowiązania sojusznicze wobec Polski wypowiedziały wojnę Niemcom. W kolejnych dniach, wbrew polskim nadziejom i sprzyjającej im słabości wojsk niemieckich na froncie zachodnim, nie podjęły zapowiadanej ofensywy mogącej skrócić II wojnę światową Europie o 5 lat.
Dowództwo Wehrmachtu zakładało przeprowadzenie błyskawicznej, kilkunastodniowej kampanii. Uderzenie miało nastąpić z trzech kierunków: zachodniego, północnego (z Prus Wschodnich) i południowego (z Protektoratu Czech i Moraw oraz kontrolowanej przez Niemców Słowacji i przy wsparciu jej sił). Większość polskich sił miało zostać związanych i zniszczonych na zachód od Wisły.
Kampania polska we wrześniu 1939 r. to punkt zwrotny dziejów XX wieku. Opór Polski sprawił, że nazistowskie Niemcy straciły szansę na błyskawiczne zwycięstwo w ograniczonym, lokalnym konflikcie. Przez pięć tygodni Polska walczyła samotnie, najpierw z niemieckim, a potem także z sowieckim agresorem.
W poniedziałek, przy pomniku Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora, w warszawskim parku Dolina Szwajcarska, złożono wieńce by upamiętnić 84. rocznice otwarcia granicy węgierskiej dla uchodźców wojennych z Polski.
Obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę rozpoczną się o godz. 12 w niedzielę, w Warszawie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie - poinformował PAP Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Francja i Wielka Brytania mogły zrobić więcej, by pomóc Polsce, gdy została napadnięta przez Niemcy we wrześniu 1939 r., realnie szansa na to była do jakiegoś 10-13 września – mówi PAP brytyjski historyk David G. Williamson. 12 września przypadała 84. rocznica konferencji w Abbeville, na której Francja i Wielka Brytania zdecydowały, że nie będą podejmować działań wojennych przeciwko Niemcom.
W niedzielę o godz. 10 rozpocznie się 5. Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą, który upamiętnia bohaterską walkę Wołyńskiej Brygady Kawalerii we wsi Mokra koło Kłobucka. We wrześniu 1939 roku polscy żołnierze powstrzymywali tam przeważające siły niemieckiego najeźdźcy.
Francja i Wielka Brytania zdradziły Polskę w 1939 roku, ponieważ nie miały planu przyjścia jej z pomocą, zajmując defensywne stanowisko na froncie zachodnim. Wypowiedziały Hitlerowi wojnę 3 września nie po to, aby bronić Polski, lecz aby powstrzymać dążenie Hitlera do dominacji nad światem – mówi w rozmowie z PAP brytyjski historyk prof. Frank McDonough, autor książek o historii Niemiec pod rządami Hitlera.
We wrześniu 1939 r. Anglia i Francja potraktowały Polskę instrumentalnie, zgodnie z potrzebami swoich państw. Przyrzekły pomoc w konflikcie z Niemcami, ale udzieliły jej w znikomym zakresie – mówi PAP dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt.