Skradziony z łowickiej kolegiaty w 1991 r. portret epitafijny kanonika Adama Kazimierza Oporowicza powrócił w piątek do kościoła kolegiackiego Wniebowzięcia NMP w Łowiczu - poinformowano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki złożonym działaniom konserwatorskim odzyskaliśmy piękny obraz; na tle wysmakowanych szarości wyeksponowane jest świetliste ciało Ukrzyżowanego Chrystusa. Dzieło Szymona Czechowicza znajduje się w kościele św. Stanisława w Rzymie – mówi Monika Tarnowska-Reszczyńska, konserwator zabytków z Instytutu Polonika.
Osiemnaście barokowych rzeźb ołtarzowych, które przeszły w tym roku renowację, będzie można oglądać od środy na wystawie w Muzeum KUL. Są to m.in. przedstawienia aniołów, uskrzydlonych główek anielskich i ponadnaturalnej wielkości figura wniebowstępującego Chrystusa.
Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Salviego, znanego szerzej jako Sassoferrato, będzie można od wtorku oglądać w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
W kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie (warmińsko-mazurskie) można podziwiać odnowiony ołtarz główny, który przez kilka lat był konserwowany. Ołtarz ten należy do najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów sztuki barokowej na Warmii.
We fromborskiej katedrze zaprezentowano odnowioną barokową Kaplicę Zbawiciela zwaną też od nazwiska fundatora Kaplicą Szembeka. Prace konserwatorskie trwały 4 lata i kosztowały 1,5 mln zł. Świętowano też 20-lecie wpisania Fromborka na listę Pomników Historii.
Jeszcze tylko do niedzieli można podziwiać grafiki z pracowni Rubensa na wystawie "Siła i patos. Barokowy świat mistrza Rubensa" w Zakopanem. Tą unikatową wystawę odwiedziło 13 tys. osób – powiedziała PAP dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem Anna Zadziorko.