Twórczość polskich artystek, które na początku XX wieku wyjechały z Polski do Francji i studiowały w paryskiej pracowni słynnego rzeźbiarza Antoine’a Bourdelle’a, jest tematem wystawy w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Wystawę można oglądać od 9 maja.
Pablo Picasso był tylko epizodem w życiu Dory Maar - powiedziała PAP Karolina Ziębińska, historyczka sztuki i dyrektorka Muzeum Warszawy. Dodała, że choć postrzegano ją jako jego inspirację i kochankę, była pewną siebie artystką, która odważnie weszła w paryski świat surrealistów lat 20. i 30. XX w.
Rynek muzyki popularnej w II Rzeczpospolitej zdominowało tango. Najbardziej przyczynił się do tego Jerzy Petersburski. Twórca takich przebojów jak „Tango Milonga” i „To ostatnia niedziela” urodził się 20 kwietnia 1895 r. w Warszawie.
Po kilkuletniej nieobecności na dziedziniec honorowy przed pałacem w Nieborowie powróciły dwie okazałe rzeźby lwów - poinformowała w piątek (11 kwietnia) kuratorka Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antczak. Kamienne lwy stanęły po obu stronach podjazdu. Remont był możliwy dzięki programowi "Łódzkie ratuje zabytki".
10 kwietnia 1930 r. odbyła się premiera niemego filmu wojennego "Gwiaździsta eskadra". Była to najdroższa superprodukcja w dwudziestoleciu międzywojennym i pierwszy polski film lotniczy.
Dymsza bawi masy, ale Dymsza i zastanawia swym rodzajem sztuki – w podanym przez niego dowcipie kryje się często łza - podkreślił Karol Adwentowicz. 7 kwietnia 1900 r. urodził się Adolf Bagiński który w historii polskiej kultury zapisał się jako Dymsza – aktor "genialny bo niepodobny do nikogo".
Nie ma Węgra, który dzięki legendzie, jaka otacza Gyulę Krúdyego, nie znałby jego Sindbada. Nawet jeśli niewiele czyta, to z mlekiem matki dostaje jego obraz, nosi go w sobie - powiedziała PAP tłumaczka Elżbieta Cygielska. Do rąk polskich czytelników trafiają "Wszystkie kobiety Sindbada".
Właśnie wydany pierwszy tom niepublikowanych dotąd listów pisarek i kochanek Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej kończy się w najbardziej dramatycznym momencie - Anna jest w ciąży, a Maria nie może tego zaakceptować. Dzieje ich miłości to 20 lat życia i ponad 2,3 tys. listów.
24 lutego 1885 r. urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Uważany za ekscentryka i dziwaka, jednocześnie fascynował. I fascynuje także wiele lat po śmierci.