9 kwietnia 1992 roku zmarł Alfred Szklarski. Na jego książkach przygodowych o Tomku Wilmowskim wychowały się dwa pokolenia. W Katowicach, gdzie spędził połowę życia, jest patronem szkoły.
To książki ponadczasowe, fascynujące kolejne pokolenia. Zjawisko wręcz o charakterze kulturowym. Jako dla chłopaka wychowanego na przygodach Tomka Wilmowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego napisanie kontynuacji serii było dla mnie zaspokojeniem pewnego głodu dopełnienia tej historii – mówi PAP Maciej J. Dudziak, autor książki „Tomek na Alasce”.
Plecak, lupa, mapa i chęć przygód – to niezbędne wyposażenie zwiedzających nową przestrzeń edukacyjną w dawnej kopalnianej stolarni w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wystawa pt. „Na tropie Tomka” jest inspirowana słynnym cyklem powieści Alfreda Szklarskiego.
Otwarcie wystawy o Tomku Wilmowskim - bohaterze książek Alfreda Szklarskiego, zwiedzanie kopalni w ciemności, oprowadzanie po kopalni "Wujek" ze świadkami strajku z 1981 r. - to niektóre z dziesiątek atrakcji sobotniej Nocy Muzeów w woj. śląskim.
Goście zwiedzający nową wystawę stałą w Muzeum Śląskim w Katowicach, poświęconą książkom Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim będą używać lupy, mapy i sakwy podróżnika, żeby znaleźć skarby. Ekspozycja ma m. in. uczyć szacunku dla odmienności i innych kultur.
Alfred Szklarski - autor m.in. cyklu powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego - debiutował na łamach okupacyjnego "Nowego Kuriera Warszawskiego", walczył w Powstaniu Warszawskim, po wojnie siedział w stalinowskim więzieniu. 21 stycznia mija 105 lat od jego urodzin.
Biurko, maszyna do pisania, ulubiona skórzana kurtka, czy zabytkowy globus – to niektóre przedmioty należące do słynnego pisarza Alfreda Szklarskiego, które można oglądać w jego gabinecie, wiernie odtworzonym w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Odręczne notatki, maszyna do pisania czy stojak z fajkami należące do pisarza Alfreda Szklarskiego – autora popularnego cyklu przygodowego o Tomku Wilmowskim – znalazły się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Pamiątki wypożyczyła rodzina pisarza, która rozważa przekazanie ich muzeum jako depozyt. To m.in. maszyna do pisania, która stała zawsze na biurku w katowickim mieszkaniu pisarza, jego rękopiśmienne, precyzyjne notatki do książki „Tajemnicza wyprawa Tomka”, czy autorskie egzemplarze książek – w tym wydanie rosyjskie.