W przemyskiej archikatedrze zakończył się remont konserwatorski polichromii i detali architektonicznych, dwóch ołtarzy oraz posadzki w prezbiterium. Szczegóły można zobaczyć gołym okiem, ponieważ w nawie głównej umieszczono dodatkowe oświetlenie. Prace konserwatorskie kosztowały 3 mln 354 tys. zł.
Niemal 12,5 mln zł kosztowało Centrum Dowodzenia–Twierdza Przemyśl. To instytucja, która ma zachęcać do zwiedzania obiektów wchodzących w skład przemyskiej twierdzy. Obiekt zlokalizowany jest przy stoku narciarskim w Przemyślu i w czwartek został uroczyście otwarty.
W niedzielę w Przemyślu na Podkarpaciu przed kamienicą przy ul. Matejki 11 odsłonięto tablicę upamiętniającą trzech zasłużonych przemyślan, którzy mieszkali w tym budynku. Wśród nich był Zbigniew Kuchciński, ojciec szefa KPRM Marka Kuchcińskiego.
Tablica z nazwiskami trzech zasłużonych mieszkańców Przemyśla zostanie odsłonięta 13 sierpnia. Franciszek Głowacz, Kazimierz Cieszyński oraz Zbigniew Kuchciński mieszkali w jednej kamienicy przy ul. Matejki 11. To właśnie przed tym budynkiem zamontowano pamiątkową tablicę.
Przemyśl z okresu 20-lecia międzywojennego to temat przewodni festiwalu „Łączy nas historia”, którego 2. odsłona rusza w tym mieście w piątkowe popołudnie. W programie wydarzenia znalazły się m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych, pokaz mody z okresu międzywojennego, widowisko muzyczne, wystawy, projekcja filmowa.
Kim jest bohater, którego imię nosi twoja ulica – Centrum Kulturalne w Przemyślu (Podkarpackie) zaprasza młodzież szkolną od 16. roku życia z kilku powiatów do konkursu dotyczącego ważnych dla historii ich miasta postaci. Do wygrania m.in. tablety i smartwatche.
Naczynia z porcelany, meble z XIX wieku, stroje ludowe i unikatowa gemma bizantyjska znalazły się na wystawie „Dziedzictwo kunstkamery. Jak Kazimierz Osiński tworzył muzeum”, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej z okazji 110-lecia placówki.
„Zapomnianą wojnę polsko-ukraińską 1918–1919” przypomni wystawa, którą w piątek otwarto w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Na ekspozycji zgromadzono archiwalne zdjęcia, mapy, broń, mundury oraz makietę wagonu artyleryjskiego naturalnej wielkości.
Archiwalne fotografie, przedmioty związane z kultem religijnym znalazły się na wystawie poświęconej historii i kulturze przemyskich Żydów, którą w piątek otworzy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. „Opowieść o Żydach przemyskich” będzie stałą ekspozycją.
Twierdza Przemyśl oraz Staromiejski Zespół Urbanistyczny Przemyśla będą Pomnikami Historii – powiedział w piątek w Przemyślu (Podkarpackie) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.