Wystawa prac plastycznych Cypriana Kamila Norwida otworzy w czwartek „Wieczór norwidowski” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Niektóre z dzieł będą prezentowane publicznie po raz pierwszy. Od 36 lat na tej uczelni działa Ośrodek Badań nad Twórczością Cypriana Norwida.
Urodzony 24 września 1821 r. w Laskowie-Głuchach, zmarły 23 maja 1883 r. w Paryżu Cyprian Kamil Norwid – znany przede wszystkim jako poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista i filozof, był także malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem. Pełne zbadanie jego dzieł plastycznych utrudnione jest z powodu znacznego ich rozproszenia lub zniszczenia.
Cykl jest pomyślany tak, aby przyjrzeć się różnego rodzaju odcieniom teatru i dramatu Norwida - mówił PAP o cyklu czytań performatywnych „Od-czytywanie Norwida. Dramaty” w Instytucie Teatralnym (IT) w Warszawie z-ca dyrektora IT ds. programowych Jarosław Cymerman. Pierwsze czytanie - we wtorek.
Poeta Bohdan Zadura, reżyser Maciej Wojtyszko, plastyk Paweł Nowak i twórca Festiwalu "Chopin i Jego Europa" Stanisław Leszczyński odebrali na wtorkowej gali w Warszawie Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za "Dzieło życia" otrzymał malarz i rysownik Stefan Gierowski.
23 maja mija 130 lat od śmierci Cypriana Kamila Norwida, poety niedocenianego za życia, po latach wyniesionego do panteonu polskich wieszczów. Norwid zmarł w nędzy, w paryskim przytułku św. Kazimierza, został pochowany w zbiorowym grobie.
Piotr Mueldner-Nieckowski, Janusz Marynowski, Mirosław Bałka i Jan Englert otrzymali w środę przyznawaną przez samorząd Mazowsza Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii "dzieło życia" uhonorowano zmarłego w lipcu aktora Andrzeja Łapickiego.