Ponad 5,5 mln zł z budżetu wojewody na renowacje zabytków przeznaczono w 2018 r. To siedmiokrotne zwiększenie nakładów na te cele, bo przez ostatnie lata wydawano na ochronę dziedzictwa po kilkaset tysięcy złotych. Wsparcie otrzyma 64 obiekty.
Kręgi w zbożu dostrzeżone pod Oławą (woj. dolnośląskie) - to kontury monumentalnej konstrukcji sprzed prawie 7 tys. lat. Chronił ją system rowów i palisad. O ustaleniach archeologów opowiada w rozmowie z PAP dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Aleją Rodziny Hochbergów - przedwojennych właścicieli zamku Książ - nazwano jedną z alej wokół zamku. W środę o godz. 17.00 zostanie uroczyście otwarta z udziałem pary książęcej i władz samorządowych. To akt sprawiedliwości dziejowej – mówi PAP szef Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Prawie 70 mln zł przeznaczono na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma 29 projektów – podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Parafia ewangelicko-augsburska pozyskała dodatkowe środki na prace konserwatorskie we wpisanym na listę UNESCO Kościele Pokoju w Świdnicy. Prowadzona od 2014 r. renowacja jest największym projektem konserwatorskim w 350-letniej historii tej świątyni.
Po remoncie, który trwał kilkadziesiąt lat, w sobotę oficjalnie zostanie otwarta Akademia Rycerska. Trzystuletni budynek to perełka architektoniczna austriackiego baroku i najważniejszy z zabytków dolnośląskiej Legnicy.
Fundamentem większości mitów o skarbach ukrytych na Dolnym Śląsku stała się działalność niemieckiego konserwatora zabytków Günthera Grundmanna podczas II wojny światowej - mówi dr Robert J. Kudelski, jeden z autorów książki „Lista Grundmanna”.
Wrocławskie Muzeum Narodowe wypożyczy do Zamku Książ kilkadziesiąt obrazów, które przed wojną zdobiły wnętrza tego zamku. Wernisaż wystawy pochodzący z okresu od XVI do XX w. dzieła odbędzie się w Książu 10 lipca.