W Maroku odsłonięto w poniedziałek ogromny mural z wizerunkiem majora Mieczysława Słowikowskiego, oficera polskiego wywiadu, dzięki któremu możliwe było lądowanie wojsk alianckich w Afryce Północnej w 1942 roku. Mural powstał z inspiracji ambasady RP w Rabacie.
„Liceum” to największa struktura wywiadowcza podziemia poakowskiego, dowodzona przez 25-letnią dziewczynę Barbarę Sadowską. To był wtedy ewenement na skalę światową. O dziejach tej grupy, jej wpadce, śledztwie i dramatycznych głodówkach więziennych Sadowskiej w stulecie jej urodzin opowiada prof. Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych, który zajmuje się badaniem historii wywiadu AK.
77 lat temu, 13 sierpnia 1944 r., podczas ostatniej egzekucji więźniów Pawiaka został rozstrzelany przez Niemców Antoni Kocjan, inżynier, oficer AK, więzień Auschwitz. Po zwolnieniu z obozu – wiosną 1941 r. – kierował akcją rozszyfrowania tajnych broni niemieckich – V-1 i V-2.
Konsorcjum firm w składzie ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o. wygrało przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – informuje w czwartek magistrat. Pierwsi zwiedzający mają pojawić się w nowym muzeum w 2021 r.
Polscy matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy dokonali przełomowych odkryć dotyczących niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i złamali jej kod, zostali upamiętnieni w Panteonie Narodowym w Krakowie.
75 lat temu, 13 sierpnia, podczas ostatniej egzekucji więźniów Pawiaka, Niemcy rozstrzelali Antoniego Kocjana, inżyniera, oficera AK, więźnia Auschwitz. Po zwolnieniu z obozu kierował akcją rozszyfrowania tajnych broni niemieckich – V-1 i V-2.
80 lat temu, 25 lipca 1939 r., polski wywiad przekazał kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigmy” francuskim i brytyjskim sojusznikom. Prace nad łamaniem kolejnych wersji „Enigmy” kontynuowano w brytyjskim ośrodku w Bletchley Park. Zdaniem historyków złamanie kodu skróciło II wojnę światową o 2-3 lata.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na premierę publikacji Witolda Bagieńskiego "Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945–1961", która odbędzie się 8 lutego (czwartek) o godzinie 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia", ul. Marszałkowska 21/25.
Muzeum Enigmy w Poznaniu ma powstać do końca 2019 roku i funkcjonować pod nazwą Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. W poniedziałek marszałek wielkopolski przekazał na ten cel ponad 10 mln zł.