Ten pomnik przestrzega przed nienawiścią – powiedziała we wtorek w Poznaniu, podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Wielkopolan wypędzonych w czasie II wojny światowej Aleksandra Wendland. 85 lat temu Niemcy wypędzili jej rodzinę z domu.
83 lata temu Niemcy rozpoczęli Aktion Saybusch, czyli akcję "Żywiec". Polegała na wysiedleniu Polaków z wcielonej do III Rzeszy Żywiecczyzny. Od 22 września do 14 grudnia 1940 r. deportowali do Generalnego Gubernatorstwa około 20 tys. osób.
82. rocznicę wysiedleń Polaków, przeprowadzoną przez Niemców, by utworzyć obóz Auschwitz II-Birkenau, upamiętnili w piątek samorządowcy i mieszkańcy okolicy. Ofiarą akcji – jak podają historycy - padło kilka tysięcy Polaków z Oświęcimia i pobliskich wsi.
Wystawę Leona Tarasewicza nawiązującą do tematyki wysiedleń można oglądać do końca kwietnia we wrocławskiej galerii 66P. Ekspozycję dopełniają ikony wypożyczone ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu.
Mieszkańcy Łodzi złożyli w piątek kwiaty przed tablicą upamiętniającą wysiedlenie mieszkańców osiedla im. Montwiłła-Mireckiego. W nocy z 14 na 15 stycznia 1940 roku ok. 5 tys. osób zostało wypędzonych przez Niemców z własnych mieszkań – na ich opuszczenie mieli kilkanaście minut.
Mszą świętą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Gdynian Wysiedlonych uczczona zostanie pamięć o Polakach zmuszonych na początku II wojny światowej przez okupantów niemieckich do opuszczenia miasta.
81 lat temu Niemcy przeprowadzili akcję wysiedlenia Polaków z Żywiecczyzny wcielonej do III Rzeszy. Od 22 września do 14 grudnia 1940 r. deportowali do Generalnego Gubernatorstwa ok. 20 tys. osób. Działania miały kryptonim "Aktion Saybusch", czyli Akcja Żywiec.
Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jak napisano, pozostają one „bolesnym i wciąż żywym wspomnieniem oraz przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń”.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej i rekomendowała go do dalszych prac w Sejmie.
10 grudnia 1942 r. z obozu przejściowego w Zamościu wyruszył pierwszy transport 640 Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego obozu Auschwitz. W wagonach byli tak stłoczeni, że nie mogli usiąść. Wśród nich były dzieci. W drodze nie dostali żywności i wody.