Na fasadzie budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża 13 w Gdyni odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą Władysława Buszkiewicza ps. Głóg – żołnierza wojny obronnej 1939 r., ZWZ i AK, współpracownika KSS „KOR” i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.
Wolne Związki Zawodowe odegrały decydującą rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności – mówił w Gdyni prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas obchodów 43. rocznicy utworzenia WZZ Wybrzeża.
Prelekcja i prezentacja publikacji historycznej online oraz wystawa plenerowa - to główne wydarzenia, jakie oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku przygotował w 42. rocznicę powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.
90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
Z udziałem prezesa IPN Jarosława Szarka odbędą się w poniedziałek w Gdańsku uroczystości 41. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W ramach obchodów nastąpi m.in. złożenie kwiatów na grobach zmarłych działaczy WZZ oraz odsłonięcie dwóch tablic.
Działacze Wolnych Związków Zawodowych z pewnością nie wyobrażali sobie, że ich działania szybko przyniosą takie rezultaty jak powstanie Solidarności – mówi historyk prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 40 lat temu, 29 kwietnia 1978 r., w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, dając początek ruchowi, który w sierpniu 1980 r. rozpoczął strajk w Stoczni Gdańskiej.
Założenie 40 lat temu Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża było milowym krokiem w polskiej drodze do wolności - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rewolucja Solidarności była możliwa dzięki odwadze wszystkich, którzy włączyli się w ruch WZZ.
40 lat temu, 29 kwietnia 1978 r. w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, dając początek robotniczemu ruchowi, który rozpoczął strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. W WZZ Wybrzeża działali m.in. Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda, Bogdan Lis, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Krzysztof Wyszkowski.
Z okazji odbywających się w sobotę w Gdańsku obchodów 40-lecia utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 13 działaczy opozycji z czasów PRL zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Pięć odznaczeń przyznano pośmiertnie.
Bez Wolnych Związków Zawodowych nie byłoby Solidarności, a tym samym nie byłoby wolnej niepodległej Polski - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w sobotę w Gdańsku, gdzie trwają obchody 40-lecia utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.