Minister kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ogłasza konkurs na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zakończenie postępowania konkursowego przewiduje się do 28 lutego 2025 r.
Wyjątkowa kolekcja polskiej sztuki współczesnej, którą zgromadził były tenisista Wojciech Fibak, przez najbliższe miesiące została udostępniona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Fibak przyznał w rozmowie z PAP, że ekspozycja na nim samym zrobiła ogromne wrażenie, chociaż świetnie zna te dzieła.
Niektóre zarzuty, stawiane przez resort kultury w poniedziałkowym odwołaniu Piotra Bernatowicza z funkcji dyrektora warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej, są - jego zdaniem - wyolbrzymione, a inne całkowicie kłamliwe - napisał Bernatowicz w mediach społecznościowych.
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w piątek otwarto wystawę „Polonia Uncensored 2 / Polonia bez cenzury 2”, przedstawiającą prace malarskie Ignacego Czwartosa. Zaprezentowano 15 obrazów artysty.
W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej można od kilku dni oglądać największą w historii wystawę „Nowej ekspresji”. Artyści, których dzieła znalazły się na tej prezentacji, zgodnie podkreślają w rozmowie z PAP, że ich bunt w latach 80. XX wieku wynikał z niezgody na szarą, opresyjną i autorytarną komunistyczną rzeczywistość.
Rzeźby: fotel-szczotka, krzesło-gniazdo, krzesło-wieszak czy fotel, z którego wyrastają pęki wikliny, jakby siedzisko wciąż rosło ku górze, to fantastyczne obiekty pokazywane na wystawie prac rzeźbiarza i projektanta Pawła Grunerta pt. „Meblarium” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.
Prace pięćdziesięciu artystów z Polski i Ukrainy, wśród nich m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego oraz Dmytro Hreka, Zinaidy Kubar są prezentowane od soboty na wystawie „Bizantyjska nostalgia” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
W Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) Zamek Ujazdowski w Warszawie 20 stycznia odbędzie się premiera przedstawienia „Nawrócony”, zrealizowanego przez Teatr Klasyki Polskiej na podstawie opowiadań Bolesława Prusa. Reżyserem spektaklu jest Piotr Gralak.
Ekspresyjne, wstrząsające obrazy, rysunki, rzeźby, instalacje oraz performance składają się na sztukę protestu chińskiego artysty i dysydenta Badiucao. Wystawa pt. „Badiucao. Chiny. Opowieść prawdziwa” właśnie zostaje otwarta w CSW Zamek Ujazdowski. Wernisaż 16 czerwca.