35 lat temu, 23 stycznia 1989 r. zmarł Salvador Dali, malarz uznawany za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. „Surrealizm to ja” – podkreślał autor m. in. „Trwałości pamięci”, czyli słynnych miękkich zegarów.
Otwarta 28 stycznia w moskiewskim Maneżu wystawa twórczości Salvadora Dalego bije rekordy popularności: w ciągu miesiąca obejrzało ją około 300 tys. osób. Godziny pracy wystawy wydłużono, ale by ją obejrzeć, trzeba stanąć w gigantycznych kolejkach.
Nieznani sprawcy staranowali w czwartek drzwi do galerii Couleur w luksusowej dzielnicy Sztokholmu Oestermalm, zabierając 10-12 cennych rzeźb z brązu oraz rycin słynnego hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dalego. Surrealistyczne rzeźby o wysokości 40-50 cm wypożyczone były ze Szwajcarii na kilkudniową wystawę, która miała zakończyć się w sobotę.
Ponad 250 prac jednego z najsłynniejszych artystów XX w. Salvadora Dalego, ilustrujących „Boską Komedię” Dantego, będzie można oglądać od 26 kwietnia w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (Śląskie). To prace z prywatnej kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri.
Oryginalne prace Salvadora Dali i Andy'ego Warhola, słynne instalacje i projekty komercyjne oraz eksponaty związane z życiem obu artystów będzie można zobaczyć na wystawie "Dali, Warhol - geniusz wszechstronny", która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.
Prace Pabla Picassa, Salvadora Dalego oraz Paula Gauguina będzie można wylicytować podczas trzech aukcji w londyńskim Sotheby's. Słynny obraz kubisty "Kobieta w berecie i kraciastej sukience" może zostać sprzedany za ponad 35 mln funtów szterlingów.
Wystawa dzieł Andy'ego Warhola oraz Salvadora Dalego to jedna z ekspozycji, które będzie można obejrzeć w przyszłym roku w Muzeum Miejskim Wrocławia. Łącznie muzeum to oraz jego oddziały zaprezentują w 2018 r. niemal dziesięć nowych wystaw.
Ponad 60 prac, głównie grafik, surrealisty Salvadora Dalego zagości na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu w willi Ochorowiczówka w Wiśle. Oglądać je będzie od piątku – poinformował kustosz Muzeum Sebastian Chachołek.