Stalin traktuje Stanisławskiego z przyjaźnią, uprzejmie. Docenia jego dorobek – tylko swoje wyegzekwuje – powiedział PAP Jerzy Stuhr, reżyser dramatu „Geniusz” Tadeusza Słobodzianka. Prapremiera w Teatrze Polonia w Warszawie – w czwartek.
Mój bohater przede wszystkim jest Polakiem. Jest księdzem i filozofem, a potem w dojrzałym wieku dowiaduje się, że jest Żydem – mówi PAP aktor Łukasz Lewandowski, wykonawca monodramu „Historia Jakuba” wg Tadeusza Słobodzianka. Premiera na Scenie 61 Teatru Ateneum w Warszawie – w sobotę.
Od 12 stycznia w prestiżowej Brooklyn Academy of Music (BAM) w Nowym Jorku będzie można oglądać premierę przedstawienia na podstawie „Naszej klasy” - poinformował PAP Witold Loska z Agencji Dramatu i Teatru ADiT, która reprezentuje prawa autorskie Tadeusza Słobodzianka.
Od 2 do 10 czerwca na Korean Theatre Festival w Seulu odbyły się premierowe pokazy pierwszej południowokoreańskiej inscenizacji „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka - poinformowała w piątek PAP Elżbieta Manthey z Agencji Dramatu i Teatru ADiT.
W Teatrze Józsefa Katony w Budapeszcie 14 października odbędzie się światowa prapremiera sztuki Tadeusza Słobodzianka „Geniusz” w tłumaczeniu György'ego Spiró i w reżyserii Tamasa Aschera – informuje w czwartek PAP szefowa Agencja Dramatu i Teatru ADiT Elżbieta Manthey.
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy organizuje w lipcu premierowy przegląd online czytań nowych sztuk Tadeusza Słobodzianka z antologii „Kwartety otwockie” oraz prapremierową prezentację dramatu jeszcze niepublikowanego – poinformowała PAP Weronika Doboszyńska z Teatru Dramatycznego.
W tym spektaklu pokazujemy trzy etapy życia Jerzego Grotowskiego i kolejne fazy rozwoju jego procesu twórczego – mówi PAP Anna Wieczur-Bluszcz, reżyser "Sztuki intonacji" na podstawie nowych tekstów scenicznych Tadeusza Słobodzianka. Prapremiera w stołecznym Teatrze Dramatycznym – w sobotę.
Mija 10 lat od premiery „Naszej klasy. Historii w XIV lekcjach” Tadeusza Słobodzianka. To pierwszy dramat, który został uhonorowany Literacką Nagrodą Nike i najczęściej wystawiana zagranicą polska sztuka w XXI w.
Jerzy Pilch był jednym z najważniejszych moich przyjaciół. Myślę, że jego twórczość, jego literatura – to, co pisał pod koniec życia krwią – było takim cyrografem, w którym w końcu pokonał śmierć – mówi PAP dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, dramatopisarz Tadeusz Słobodzianek.