W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła w Krakowie 83-letnia Maria Osterwa-Czekaj, wieloletnia dziennikarka krakowskiego ośrodka Telewizji Polskiej, działaczka społeczna - poinformowano na stronie Filmu Polskiego.
Z okazji stulecia powstania Reduty Osterwy Instytut Sztuki PAN organizuje cykl wydarzeń pt. „Reduta. Nowe fragmenty”. Dwudniowe obchody rozpocznie 28 listopada seminarium naukowe w Pałacyku Radziwiłłowej w Warszawie. W programie wydarzenia jest też wystawa i konferencja naukowa.
Trudno w Polsce otrzeć się o teatr i nie natknąć się na jakiś element dziedzictwa Reduty. W takim sensie wszyscy jesteśmy spadkobiercami Reduty Osterwy – uważa Jarosław Cymerman, teatrolog i zastępca dyrektora ds. programowych w Instytucie Teatralnym. 100 lat temu, w dawnych Salach Redutowych Teatru Wielkiego, powstał Teatr Reduta.
70 lat temu,10 maja 1947 r. zmarł aktor i reżyser Juliusz Osterwa. "Bóg stworzył teatr dla tych, którym nie wystarcza Kościół" – to najsłynniejsze powiedzenie twórcy Teatru Reduta, którego celem było "odszukanie polskiego oblicza teatru, wykształcenie artystów ofiarnych i bezinteresownych".
"Historia pewnego teatru..." - pod takim tytułem w Litewskim Muzeum Teatru, Muzyki i Kina w Wilnie została otwarta wystawa poświęcona 100-leciu legendarnego Teatru na Pohulance, określanego dziś jako symbol wspólnego polsko-litewskiego dziedzictwa kulturowego.
Teatr na Pohulance, jeden z symboli obecności Polaków i Polski w Wilnie obchodzi w tym roku 100-lecie swego powstania. W piątek obchody tej rocznicy zostaną zainaugurowane na scenie Pohulanki przez dwa polskie zespoły teatralne działające w Wilnie.