105 lat temu, 18 stycznia 1919 r., powstał Polski Czerwony Krzyż. „Pod znakiem czerwonego krzyża działają ludzie, którzy służą drugiemu człowiekowi, niezależnie od pochodzenia, poglądów czy orientacji politycznej. Łączy nas potrzeba bezinteresownego pomagania” – napisał Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK.
W centrum Bratysławy zainaugurowano w czwartek wystawę plenerową o Europie lat 1918-1923, przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS). Według prof, Jana Rydla wystawa uwzględnia odmienne oceny historii przez jej uczestników.
Historia miłosna w cieniu wielkich wydarzeń - "Kamerdyner", film Filipa Bajona inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiadający o skomplikowanych losach Polaków, Kaszubów i Niemców, wejdzie na ekrany kin 21 września.
Władze Olsztynka zrezygnowały z planów przeprowadzenia prac archeologicznych mających na celu odkrycie i zabezpieczenie pozostałości dawnego pomnika Tannenberg-Denkmal. Uznały, że byłoby to moralnie dwuznaczne i mogłoby zostać uznane za propagowanie faszyzmu.
Wystawa poświęcona bohaterowi walk o niepodległość w czasie I wojnie światowej i wojny polsko-bolszewickiej - a także wybitnemu sportowcowi - ppłk. Felicjanowi Sterbie, zostanie otwarta w Muzeum Lotnictwa w Krakowie w piątek.
Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr János Tischler, Fundacja Ars Creatori oraz Kino Luna zapraszają we wtorek 13 czerwca 2017 r. o g. 17.00 do Muzeum Niepodległości na specjalny pokaz filmu dokumentalnego "Nieśmiertelni – węgierskie zwycięstwo pod Limanową, 1914".
Czerwcowe wydanie „Mówią wieki” opowiada historie pozornie zwyczajnego świętokrzyskiego miasteczka, które czterysta lat temu stało się jednym z centrów reformacji w Polsce. W numerze również o biografii największego fińskiego bohatera narodowego oraz jego polskich konotacjach.
Rafajłowa - historia Rafajłowa, obecnie Bystrycia, to huculska wieś leżąca dziś na Ukrainie. Przed II wojną światową wchodziła w skład II Rzeczypospolitej, województwa stanisławowskiego, powiatu nadwórniańskiego. Położona jest w Gorganach w Karpatach Wschodnich. Tam Legiony Polskie – późniejsza II Brygada Legionów Polskich – toczyły walki w latach 1914-1915. Ważną rolę w historii wsi i okolicy odgrywa również tradycja huculska i wielokulturowość związana z bytowaniem tam ludności innej niż rusińska, rozwój turystyki i gospodarka leśna.