35 lat temu, 25 sierpnia 1989 r. zmarł w Paryżu Roman Palester, kompozytor, szef działu kulturalnego Radia Wolna Europa, autor muzyki do filmów m.in. "Zakazane piosenki", "Dziewczęta z Nowolipek" oraz przeboju "Baby, ach te baby".
Usłyszymy trzy różne utwory – Moniuszki, Paderewskiego i Palestra – pozwalające panoramicznie spojrzeć na znaczenie Powstania Styczniowego w naszych dziejach i kulturze – mówi PAP rzecznik MHP dr Michał Przeperski, zapowiadając sobotni koncert Sinfonii Iuventus w Muzeum Historii Polski.
Dyskusją o muzyce filmowej Romana Palestra rozpocznie się w piątek w BUW festiwal „Roman Palester – tu i teraz”. W tym roku obchodzimy 30. rocznicę śmierci kompozytora, szefa działu kulturalnego Radia Wolna Europa, autora muzyki do filmów m.in. "Zakazane piosenki", "Dziewczęta z Nowolipek".
30 lat temu, 25 sierpnia 1989 r., zmarł w Paryżu Roman Palester, kompozytor, szef działu kulturalnego Radia Wolna Europa, autor muzyki do filmów m.in. „Zakazane piosenki”, „Dziewczęta z Nowolipek” oraz przeboju „Baby, ach te baby”.
O tych, którzy wyjechali, by rozwijać swój talent i karierę oraz tych, którzy tak jak np. Palester i Panufnik byli w kraju „owocami zakazanymi”, czyli o kompozytorach polskich za granicą można przeczytać w książce "Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018)" autorstwa muzykolog Marleny Wieczorek.
Wydaniem publikacji "Słuch absolutny. Niedokończona autobiografia", zawierającej fragmenty biografii i spuścizny epistolograficznej z czasów II wojny, oraz trzech płyt z utworami kompozytora Romana Palestra uczczono 110. rocznicę jego urodzin.
We wtorek, w 110-te urodziny kompozytora, emigranta i redaktora RWE, Romana Palestra, Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) w swej warszawskiej siedzibie zaprezentuje jego autobiografię pt."Słuch absolutny. Niedokończona autobiografia" w opracowaniu prof. Zofii Helman.
Muzyka okupowanej Warszawy - dzieła zarówno grane, jak i komponowane w czasie wojny - zabrzmi na trzech koncertach w stołecznej Filharmonii Narodowej. Zostaną przypomniane m.in. utwory z repertuaru duetu fortepianowego Panufnika i Lutosławskiego.