"Kultura, ale też nauka zapłaciły wysoką cenę. W uczelniach wyższych i wielu instytucjach doszło do czystek personalnych, często pod pretekstem walki z syjonizmem, ale ofiarami padały nie tylko osoby pochodzenia żydowskiego" - tak o znaczeniu marca 1968 mówi prof. Mirosław Szumiło z UMCS.
Z przetłumaczonych i opatrzonych naukowym komentarzem dokumentów czechosłowackich dyplomatów opublikowanych w książce dowiadujemy się, jak bardzo Kreml i inni „bratni” towarzysze martwili się o rozwój wypadków w PRL w 1980 i 1981 r. oraz bali się rozszerzenia „polskiej zarazy” na ich kraj.
Prezes IPN dr Jarosław Szarek powołał - od 1 stycznia 2018 r. - na stanowiska: p.o. dyr. Biura Badań Historycznych (BBH) prof. Włodzimierza Suleję oraz p.o. dyr. Biura Edukacji Narodowej (BEN) Adama Hlebowicza, dotychczasowego zastępcę dyr. BEN.
Wydarzenia na Chełmszczyźnie w 1942 r. - jak wynika z ustaleń polskich historyków - nie wpłynęły na rozpętanie antypolskiej akcji UPA na Wołyniu w 1943 r. - oświadczył szef pionu naukowego IPN Mirosław Szumiło, który dla PAP podsumował niedawne spotkanie z historykami ukraińskimi.
"Polska pamięć. O historii i polityce historycznej" to tytuł nowej publikacji prof. Jana Żaryna, historyka i senatora PiS, której promocja odbyła się we wtorek w Warszawie. Musimy się wybić na duchową niepodległość - zaapelował prezes IPN Jarosław Szarek.
Instytut Pamięci Narodowej na nowo przyjrzy się zbrodni w Jedwabnem i pogromowi kieleckiemu - zapowiada szef Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło. W ostatnich tygodniach Instytut - jak dowiedziała się PAP - rozpoczął realizację 14 projektów naukowych.
Pełne udostępnienie historykom dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego pomoże lepiej zbadać m.in. metody działania SB - powiedział PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło. Podkreślił, że cenne są dokumenty dot. rezydentur wywiadu PRL.