Współczesne rozmowy o tych wydarzeniach sprawiały, że po latach emocje powracały – wywiad z laureatką Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, dr Anną Wylegałą, autorką książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.
6 września 1944 r. wprowadzono w Polsce dekret PKWN zapowiadający reformę rolną. Na mocy uchwały nowych władz, majątki należące do tej pory do właścicieli ziemskich przechodziły na własność państwa i były rozparcelowywane wśród chłopów. Dzięki temu komuniści usiłowali kupić sobie poparcie szerokich mas społecznych.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku zasądził w czwartek odszkodowanie za ziemię, którą rodzinie z okolic Sokółki zabrano po wojnie w ramach reformy rolnej. Skarb Państwa ma zapłacić spadkobierczyni właścicieli blisko 1,3 mln zł. Wyrok jest prawomocny.
O genezie, przebiegu oraz skutkach reformy rolnej, przeprowadzonej przez komunistów na mocy dekretu PKWN wydanego 6 września 1944 r., opowiada prof. Janusz Kaliński z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Dwa tysiące polskich dworów popada w ruinę - podało Polskie Towarzystwo Ziemiańskie w 70. rocznicę uchwalenia przez PKWN dekretu o reformie rolnej likwidującej majątki ziemskie. Według Towarzystwa co drugi niszczejący obiekt można jeszcze uratować.
Ojcowski Park Narodowy – obok Skarbu Państwa i starosty krakowskiego - będzie występował jako pozwany w procesie o zwrot rodzinie Czartoryskich kilkudziesięciu działek, wchodzących w jego skład, m.in. zabytkowych willi i ruin zamku w Ojcowie.
Wojewoda Podkarpacki uznał, że zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie nie podlegał reformie rolnej z 1944 r. Władze komunistyczne powołując się na dekret o reformie odebrały zamek wraz z dobrami ziemskimi ostatnim jego właścicielom, rodzinie Sapiehów.
2011-05-18 16:41 Warszawa (PAP)Sąd apelacyjny musi rozpoznać merytorycznie sprawę własności pałacu w Radziejowicach, zajętego przez państwo na mocy "reformy rolnej" z 1944 r., mimo wcześniejszego umorzenia postępowania administracyjnego - wynika ze środowej uchwały Sądu Najwyższego.
2011-02-17 (PAP) - Nie będzie rewolucji w zwrocie majątków ziemskich odbieranych właścicielom po komunistycznym dekrecie z 1944 r. o tzw. reformie rolnej. Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, że majątki przechodziły na własność państwa z mocy dekretu, w dniu jego wejścia w życie.