Dwóch najważniejszych popularyzatorów Wisły – Juliana Ochorowicza i Bogdana Hoffa upamiętni mural, który Amfira, artystka z Kubalonki tworzy w przestrzeni miejskiego basenu w centrum kurortu – podało wiślańskie Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka".
Remont i adaptacja wiślańskiego domu pisarza Jerzego Pilcha na potrzeby Domu Pracy Twórczej nie rozpocznie się w tym roku – poinformowała zastępca burmistrza beskidzkiego kurortu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak. W październiku gotowy ma być tylko projekt.
Niski stan Wisły odsłonił niesamowite znaleziska. W niedzielę pasjonaci historii wyciągnęli z dna rzeki m.in. dwa wagoniki z czasów II wojny światowej, a wcześniej - fragment płyty kamiennej Villa Regia.
Najstarszą formę łodzi - dłubankę - odnaleźli poszukiwacze w pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin - poinformował PAP w środę archeolog Robert Wyrostkiewicz. Zabytek znajdował się w wodzie, w miejscu ujścia Narwi do Wisły.
Przetarg na wykonanie budynku Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza ogłosiło miasto Wisła. Obiekt powstać ma w parku w centrum kurortu. Samorząd podał, że wykonawca, z którym podpisana zostanie umowa, będzie miał 14 miesięcy na wywiązanie się z niej.
Burmistrz Wisły Tomasz Bujok zapowiedział, że jeszcze w maju miasto zamierza ogłosić przetarg, w którym wyłoni wykonawcę muzeum narciarstwa. Jak dodał, prace „muszą się rozpocząć w najbliższych miesiącach”, by zdążyć z otwarciem na lato przyszłego roku.
Rozmowę o ciele Boga zaplanowano na pierwszy dzień IV Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 30 maja do 2 czerwca w Wiśle, a głównym tematem będzie słowo i ciało. W programie m.in. spotkania z pisarzami, spektakle, koncert i bieg górski z poetką.
Według burmistrza Wisły Tomasza Bujoka, latem 2025 roku w kurorcie otwarte ma zostać muzeum narciarstwa. Jak powiedział PAP, wkrótce samorząd zawrze z urzędem marszałkowskim umowę o dofinansowaniu jego budowy z funduszy UE kwotą 18 mln zł.