Uznawany za najstarszy w Europie język baskijski był prześladowany w Hiszpanii w czasach reżimu gen. Francisco Franco (1939-1975). Kiedyś mówiono, że rozmawia się w nim tylko z dziećmi i psami; dziś to język kultury, który zyskuje nowych użytkowników, również wśród Polaków.
Hiszpania podwoiła swój wkład do kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, dzięki któremu możliwe jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz. Jej wsparcie wynosi obecnie 200 tys. euro – podało Muzeum Auschwitz.
W niedzielę w Avili w środkowej Hiszpanii doszło do zawalenia się części zewnętrznej ściany XII-wiecznego kościoła św. Andrzeja (San Andres), określanego jako „perła architektury romańskiej” – poinformował w poniedziałek dziennik „El Pais”.
W hiszpańskich więzieniach wciąż przebywa ponad 100 członków byłej baskijskiej terrorystycznej organizacji ETA. Nacjonalistyczna lewica baskijska domaga się ich „powrotu do domu”, a nowe prawo umożliwia przyspieszenie tego procesu. Z kolei organizacje broniące ofiar chcą, aby skazani odbyli kary zgodnie z wyrokami.
Rwące wody rzeki Tag spowodowały w niedzielę nad ranem zawalenie się historycznego mostu w miejscowości Talavera de la Reina w prowincji Toledo w środkowej Hiszpanii. Premier Pedro Sanchez już zapowiedział jego odbudowę.
Koparka, która miała pomóc sadzić drzewa w ramach unijnego programu ograniczania CO2, zniszczyła w prowincji Palencia na północy Hiszpanii cenne stanowisko archeologiczne z czasów starożytnego Rzymu – poinformował portal El Confidencial.
Archeolodzy odkryli w środkowej Hiszpanii szkielety 38 żołnierzy napoleońskich, którzy prawdopodobnie zginęli w bitwie pod Somosierrą na początku XIX wieku. Ważną rolę odegrali w niej polscy szwoleżerowie.