W środę rozpoczął działalność Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego powstały z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Pileckiego i Instytutu Solidarności i Męstwa. Według MKiDN, zintegrowanie obu instytucji pozwoli w pełni wykorzystać możliwości prowadzenia badań nad historią XX w.
Połączenie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z Instytutem Solidarności i Męstwa - to cel nowelizacji, którą w piątek poparł Senat. Nowe przepisy mają umożliwić optymalne wykorzystanie potencjałów obu instytucji.
Połączenie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z Instytutem Solidarności i Męstwa - to cel nowelizacji, którą w we wtorek poparła senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Nowe przepisy mają umożliwić optymalne wykorzystanie potencjałów obu instytucji.
Połączenie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z Instytutem Solidarności i Męstwa - to cel nowelizacji, którą w piątek uchwalił Sejm. Nowe przepisy mają umożliwić optymalne wykorzystanie potencjałów obu instytucji.
Gdy zbudujemy archiwum cyfrowe dotyczące historii Polski XX w., Instytut stanie się miejscem badań nad II wojną światową; nasza przeszłość może być fascynująca dla zachodnich badaczy - powiedział PAP p.o. dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa Wojciech Kozłowski.
Kluby PiS, PO i Kukiz’15 zapowiedziały w środę w Sejmie, że poprą projekt noweli ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest połączenie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego z ISiM. Przeciw są posłowie Nowoczesnej i PSL-UED.
Połączenie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z Instytutem Solidarności i Męstwa – to cel projektu noweli ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa oraz niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji kultury.
Z dokumentów Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych z lat 1943-48 wynika, że przedstawiciele Rządu RP na uchodźstwie sporządzili ponad 1500 aktów oskarżenia w sprawach niemieckich zbrodni dokonywanych na ziemiach okupowanych - czytamy w przesłanym PAP oświadczeniu.
Deklaracja premierów Polski i Izraela jest znakomitym impulsem dla dalszego dialogu o historii i pamięci o II wojnie światowej - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP p.o. dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa dr Wojciech Kozłowski.