Ponad 323 mln zł kosztować będzie renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie, nowej przestrzeni Muzeum Getta Warszawskiego – poinformowano we wtorek. 57 mln zł pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Od czwartku na pl. Grzybowskim w Warszawie można oglądać ekspozycję plenerową "Zbieramy Budujemy Pamiętamy", zorganizowaną przez Muzeum Getta Warszawskiego. "Wystawa pokazuje życie Żydów w Warszawie, od końca XIX wieku do roku 1946" - powiedziała PAP dr hab. Katarzyna Person, zastępca dyrektora MGW.
Podczas prac archeologicznych przy dawnej ul. Miłej 18 w Warszawie odsłonięto mury piwnic kamienic, które stanowiły część Bunkra Anielewicza. Znaleźliśmy niemal trzy tysiące artefaktów między innymi naczynia, dziecięce buciki oraz fragmenty żydowskich modlitewników - powiedziała Monika Nestorowicz, edukatorka w Muzeum Getta Warszawskiego.
W ogrodzie dawnego szpitala dziecięcego Bersohnów i Baumanów zakopano we wtorek, w przeddzień 80. rocznicy Powstania w getcie warszawskim, Kapsułę czasu. Uroczystość symbolicznie rozpoczyna proces budowy nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego.
Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski odsłonił dwie tablice w miejscach pamięci związanych z zagładą ludności żydowskiej z getta warszawskiego. Znalazły się one na budynku przy ul. Stawki 10 i na zabytkowym ogrodzeniu przy ul. Niskiej, w pobliżu miejsca, gdzie do 1943 r. stały budynki 23 i 25.
Trwają obecnie prace końcowe na wykopaliskach archeologicznych na ulicy Miłej w Warszawie. Są one kontynuacją badań z lata tego roku. Tym razem grupa archeologów, pod kierownictwem dra Jacka Konika, znalazła się w sąsiedztwie tzw. Kopca Anielewicza - poinformowało w czwartek Muzeum Getta Warszawskiego.
Wkrótce ruszymy z procedurami przetargowymi – zapowiedział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. We wtorek Stankowski i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali umowę dotyczącą odsprzedaży ostatniej części działki na Woli, gdzie ma się mieścić placówka upamiętniająca zagładę warszawskich Żydów.
Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce przygotowało cykl wydarzeń w związku z 82. rocznicą zamknięcia granic getta warszawskiego. Główne obchody zaplanowano na 16 listopada, kiedy przy murze getta zapłoną znicze.
Muzeum Getta Warszawskiego do końca października zbiera podpisy ws. nazwania skrzyżowania warszawskich ulic gen. W. Andersa i Stawki imieniem Żydowskiego Związku Wojskowego. „Po dziesięcioleciach zapomnienia powinniśmy przywrócić nie tylko pamięć o bohaterach z ŻZW, ale także należne im w przestrzeni miasta miejsce” - mówi PAP dyrektor MGW Albert Stankowski.
Jedna z ekip pogotowia kanalizacyjnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przetransportowała do Muzeum Getta Warszawskiego nietypowy eksponat. To skrzynka włazowa do kanałów wykorzystywana w Warszawie w latach 40. XX wieku.