Rosyjski historyk Arsienij Borisowicz Roginski, nauczycielka ratująca Żydów podczas wojny Ewelina Lipko-Lipczyńska i szwedzki dyplomata ratujący węgierskich Żydów Raoul Wallenberg to kolejni upamiętnieni w czwartek w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych.
Rosyjski historyk Arsenij Roginski, który przyczynił się do ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej i zabiegał o rehabilitację jej ofiar, został pośmiertnie uhonorowany polskim Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi. Order przyjęła w Moskwie jego rodzina.
18 grudnia 2017 roku po ciężkiej chorobie zmarł współzałożyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Memoriał, Arsenij Roginski. Był nie tylko wybitnym, szanowanym historykiem i działaczem społecznym, niekwestionowanym autorytetem w środowisku badaczy zbrodni stalinowskich, ale też człowiekiem kochanym przez swoich przyjaciół i współpracowników.
Rosyjscy obrońcy praw człowieka, działacze społeczni i zagraniczni dyplomaci uczestniczyli w piątek w uroczystości pożegnania zmarłego współzałożyciela i szefa Stowarzyszenia Memoriał Arsenija Roginskiego. Ceremonia odbyła się w siedzibie Memoriału w Moskwie.
"Prawdziwym inteligentem rosyjskim", "głównym strażnikiem pamięci o ofiarach represji stalinowskich" nazywa wtorkowa prasa zmarłego szefa Stowarzyszenia Memoriał Arsenija Roginskiego. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" pisze o nim w tytule: "człowiek-pamięć".
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland złożył w poniedziałek kondolencje po śmierci rosyjskiego historyka Arsenija Roginskiego, współzałożyciela i przewodniczącego Stowarzyszenia Memoriał. Nazwał go wielką postacią współczesnej historii Rosji.
W wieku 71 lat zmarł w poniedziałek rosyjski historyk Arsenij Roginski, współzałożyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Memoriał, dokumentującego zbrodnie stalinowskie, w tym dokonane na Polakach. O jego śmierci organizacja powiadomiła na stronie internetowej.