Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przygotowuje wniosek o wpisanie podlaskiej tkaniny dwuosnowowej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Listę prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Działania promujące zanikającą w regionie tradycję tkactwa, na które złożyły się warsztaty, wyjazdy, konkursy, spotkania i akcje - realizował w tym roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Wzięło w nich udział kilkaset osób.
Zdigitalizowanych kilkaset godzin archiwalnych filmów i nagrań dźwiękowych, a także kilka tysięcy fotografii dokumentujących podlaską kulturę ludową - pieśni, obrzędy i zwyczaje - od poniedziałku jest dostępnych na portalu internetowym "Podlaskie zbiory cyfrowe".
Występami zespołów polskich, gruzińskich i serbskich rozpoczęła się w środę wieczorem 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Impreza potrwa do niedzieli w różnych miejscach regionu.
Warsztaty tradycyjnego tkactwa, wyjazdy twórcze oraz książeczka edukacyjna, złożą się na przedsięwzięcie "Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Instytucja chce w ten sposób popularyzować zanikającą tradycję tkactwa.
Ponad trzy tysiące archiwalnych nagrań dźwiękowych, filmów, fotografii, ale też kronik dokumentujących podlaską kulturę ludową: tradycyjne pieśni, obrzędy i zwyczaje - zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Materiały będą dostępne w internecie.