Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „I nigdy nie wrócili do domu. Alfabet Obławy Augustowskiej”, której celem jest „przypomnienie tragicznych losów ofiar Obławy Augustowskiej oraz oddanie im czci”, zostanie w środę otwarta w holu głównym gmachu Sejmu.
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR) oceniła na sobotnim kongresie, że referat przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa z 1956 r., krytykujący kult Józefa Stalina i ujawniający jego zbrodnie, był „błędny”.
Na ścianie Urzędu Gminy w Wiżajnach została w niedzielę (6 lipca) odsłonięta tablica upamiętniającą ofiary obławy augustowskiej. W tym roku mija 80. rocznica tej zbrodni dokonanej na Polakach przez Sowietów.
Po 750 tys. zł przyznał dwójce wnioskodawców Sąd Apelacyjny w Białymstoku w sprawie o zadośćuczynienie dla bliskich za śmierć żołnierza podziemia niepodległościowego, zamordowanego lub zmarłego wskutek brutalnych przesłuchań w 1945 r. w UB w Sokółce (Podlaskie).
Aleksander Weissberg-Cybulski to postać wielka i mała, śmieszna i tragiczna - mówi o bohaterze swojej książki prof. Irena Grudzińska-Gross. Wielka karuzela. Życie Aleksandra Weissberga-Cybulskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
Archeolodzy z UŁ i naukowcy z IPN w Łodzi odnaleźli kolejną ofiarę zbrodni na Brusie. Ludzkie szczątki odkryto w jamie grobowej pod południowym kulochwytem dawnej strzelnicy na poligonie Brus w Łodzi. W ubiegłym roku w tym samym miejscu w 11 jamach grobowych znaleziono szczątki 11 osób.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyło kolejny etap prac na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, gdzie w 2024 roku odkryto jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Znaleziono tam szczątki kolejnych dziesięciu osób.