Spotkania ze sztuką, opowieści kuratorów o wybranych z kolekcji Muzeum obiektach, urodzinowa noc filmowa, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych gości, widowisko – koncert "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj” tworzą program obchodów 10-lecia istnienia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wspaniała przygoda, do której raczej nie wrócę - powiedział Mikołaj Grynberg o pracy nad filmem podczas konferencji prasowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego dokument "Kim jesteśmy" - wraz z obrazem Wilhelma Sasnala - został włączony do wystawy głównej stołecznej placówki.
Ok. 1000 wolontariuszy będzie 19 kwietnia rozdawać na stołecznych ulicach papierowe żonkile jako symbol pamięci o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim - poinformował w środę dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Dariusz Stola.
Tegoroczna odsłona mobilnej wystawy POLIN "Muzeum na kółkach", przypominającej historię i kulturę polskich Żydów, rozpocznie się w tym roku już w kwietniu - wystawa odwiedzi wtedy cztery miejscowości blisko Warszawy. W lecie planowany jest objazd 18 miejscowości we wschodniej Polsce.
Na multimedialnej platformie "Żydowska Warszawa", stworzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którą właśnie uruchomiono, można zobaczyć jak Warszawa wyglądała przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Jest to pokazane przez pryzmat historii żydowskich mieszkańców stolicy.
19 kwietnia, w czasie obchodów 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim, już po raz czwarty odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. W ubiegłych latach dzięki wolontariuszom Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN żółty kwiat-symbol nosiło na ubraniach kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce i za granicą.
Tomasz Pietrasiewicz, szef Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, realizującego edukacyjno-artystyczne projekty poświęcone dziedzictwu lubelskich Żydów, został laureatem Nagrody POLIN, wręczonej w czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Ta książka to opowieść o samotności wszystkich, którzy ocaleli z Zagłady - mówi szwedzki pisarz Goeran Rosenberg, którego książka "Krótki przystanek w drodze do Auschwitz" nominowana jest do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w badaniach historii polskich Żydów. Mamy nadzieję na naukową dyskusję na ten temat, w której weźmie udział blisko 100 naukowców z całego świata - mówił w poniedziałek dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola otwierając konferencję naukową.
Przedstawienie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN polskim i zagranicznym środowiskom akademickim oraz omówienie stanu wiedzy na temat historii Żydów na ziemiach polskich to tematy międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w siedzibie muzeum.