Możliwość swobodnego wyrażania swoich poglądów podczas odbywających się na uczelniach konferencjach, seminariach, wykładach, czy spotkaniach kół naukowych lub organizacji studenckich - zakłada przyjęty w piątek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczącej postępowań awansowych. Poprawki poparte przez komisję mają charakter techniczno-legislacyjny lub doprecyzowujący.
Wprowadzenie obowiązku publicznego kolokwium habilitacyjnego, ograniczenie możliwości odwołania członka rady uczelni wyłącznie do przypadków wskazanych w ustawie oraz rozszerzenie składu komisji przeprowadzającej ocenę śródokresową doktoranta – zakłada projekt ustawy, który w środę przyjął rząd.
Wyniki Polskiej Akademii Nauk w ewaluacji jakości działalności naukowej są dobre. Mamy jednak duży niedosyt. Wiem, że bardzo dużo jednostek będzie się odwoływać, bo czuły się pokrzywdzone – powiedział PAP prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.
Projekt nowelizacji ustawy o doktorantach i szkołach doktorskich, mający na celu złagodzenie konsekwencji związanych z efektami ewaluacji jakości działalności naukowej, skierowano w środę w Sejmie do dalszych prac w komisji. Poprawkę zaproponowała Lewica.
Posłowie KO i Lewicy krytycznie ocenili projekt noweli ustawy ustanawiającej medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” i zaproponowali swoje poprawki. Trafi on do prac w sejmowej komisji. Kukiz'15 i PiS zapowiedziały wsparcie projektu, a Polska 2050 wstrzymanie się od głosu.
Przeniesienie doktoranta z jednej szkoły doktoranckiej do innej, w przypadku zaprzestania kształcenia w danej dyscyplinie, będzie możliwe tylko za jego zgodą – taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji, której pierwsze czytanie przeprowadzono we wtorek.
Z wielkim zażenowaniem przyjmuję stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawie wolności akademickiej – KRASP występuje przeciwko Konstytucji RP i już to samo w sobie uważam za skandal – tak skomentował szef MEiN Przemysław Czarnek negatywne stanowisko Konferencji dot. pakietu wolnościowego.
Nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym i nauce jest niezbędna, bo w innym przypadku większość uczelni może utracić uprawnienia do prowadzenia szkół doktorskich – powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
Komitet Etyki w Nauce PAN krytycznie ocenił tzw. pakiet wolności akademickiej, czyli nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak informuje wPolityce.pl, gremium nie dołączyło do opinii zdania odrębnego bioetyka dra hab. Marka Czarkowskiego.