„Broniewski. Rekonstrukcja/Odkłamanie” to tytuł happeningu, który w 50. rocznicę odsłonięcia w Płocku (Mazowieckie) pomnika urodzonego w tym mieście poety, zaprezentuje 25 czerwca miejscowy Teatr Dramatyczny. Aktorzy odegrają gości zgromadzonych na odsłonięciu pomnika i przemówią ich słowami.
Rekonstrukcja jednego z najsłynniejszych happeningów Pomarańczowej Alternatywy „galopująca inflacja”, który odbył się w 1988 roku na ul. Piotrkowskiej, będzie częścią pikniku zorganizowanego w Łodzi w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów.
8 grudnia 1990 r. w Krakowie zmarł Tadeusz Kantor – jeden z najważniejszych twórców i reformatorów XX-wiecznego teatru, malarz, scenograf, aktor, wykładowca krakowskiej ASP; autor manifestów artystycznych, współzałożyciel Grupy Krakowskiej i założyciel Teatru Cricot 2. Jego najgłośniejsze spektakle to „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę”.
Pół godziny trwał w sobotę happening na placu Wacława w Pradze, który przypomniał demonstrację sprzed 50 lat na placu Czerwonym w Moskwie. 25 sierpnia 1968 r. ośmioro dysydentów protestowało tam wówczas przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Ogromny nosorożec nawoływał w piątek na Rynku Głównym turystów i mieszkańców Krakowa, by nie rezygnowali z udziału w kulturze wysokiej, wrócili do teatru i dbali o własny rozwój emocjonalny, psychiczny i duchowy. Figurę nosorożca animowali aktorzy z Teatru Groteska.
Balet Cracovia Danza zainaugurował w poniedziałek cykl happeningów, które pokażą związki Ignacego Jana Paderewskiego z Krakowem. Zespół co miesiąc, do listopada (z wyjątkiem wakacji), będzie występował w miejscach związanych z wybitnym artystą i politykiem.
Działacz PRL-owskiej opozycji Wojciech Kozioł zawiesił w poniedziałek na Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie transparent z napisem "Pomnik Wdzięczności za zniewolenie". Napis ilustrował wizerunek czerwonoarmisty napastującego kobietę.
Mimo 99 lat, które upłynęły od chwili uzyskania przez Polki praw wyborczych, siła kobiet walczących o swoje prawa nie słabnie - mówiły organizatorki happeningu, który we wtorek wieczorem odbył się przed Sejmem.
„Święto Garnków” zorganizowane 30 lat temu we Wrocławiu 1 kwietnia 1987 r. było pierwszą akcją Pomarańczowej Alternatywy, o której informacja dotarła - dzięki RWE - za żelazną kurtynę. Walczące z komuną krasnoludki i św. Mikołajowie stali się z czasem stałym elementem krajobrazu Wrocławia.
Małopolski Festiwal Innowacji promujący przedsiębiorczość i kreatywność odbywać się będzie w całym regionie od 17 do 23 października. Zapowiedzią wydarzenia będzie sobotnie „malowanie światłem”, czyli happening wykorzystujący tę technikę fotograficzną.