Podczas uroczystych obchodów Święta Żołnierza Rezerwy w sobotę w Lublinie podziękowano rezerwistom za gotowość do służby i patriotyczną postawę. Wręczone zostały odznaczenia, odsłonięto także tablicę z nazwą skweru Jurka Bitschana, który był jednym z najmłodszych Orląt Lwowskich.
PTG Sokół Kraków, Sokół Macierz Lwów oraz Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na uroczysty wieczór patriotyczny oraz prezentację najnowszej książki prof. Wojciecha Roszkowskiego pt. „Orlęta Lwowskie". Spotkanie odbędzie 24 maja 2019 (piątek) o godz. 18.00, w Sali Sokoła w Krakowie (ul. Marszałka J. Piłsudskiego 27).
„Zapomnianą wojnę polsko-ukraińską 1918–1919” przypomni wystawa, którą w piątek otwarto w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Na ekspozycji zgromadzono archiwalne zdjęcia, mapy, broń, mundury oraz makietę wagonu artyleryjskiego naturalnej wielkości.
Prawie 300 osób uczestniczyło w V Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich, który w sobotę przeszedł ulicami Przemyśla (Podkarpackie). Przedsięwzięcie zorganizowały podkarpackie struktury Młodzieży Wszechpolskiej i fundacja Wczoraj i Jutro.
100 lat temu, 22 listopada 1918 r., wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa po ataku podjętym przez polskich obrońców miasta oraz oddziały Wojska Polskiego przybyłe z odsieczą. W polskich szeregach walczyło blisko 1,5 tys. młodych ludzi, którzy nie ukończyli siedemnastego roku życia. Nazwano ich Orlętami Lwowskimi.
W Czeladzi (Śląskie) odsłonięto w środę pomnik upamiętniający Jurka Bitschana – urodzonego w tym zagłębiowskim mieście bohatera obrony Lwowa w 1918 r. Przedstawiający wykonaną z brązu postać lwa pomnik jest częścią powstającego ogólnopolskiego Szlaku Orląt Lwowskich.
100 lat temu, 21 listopada 1918 r., w czasie walk z Ukraińcami o Lwów poległ 13-letni Jurek Bitschan, jeden z najmłodszych obrońców miasta. Zarówno on jak i jego rówieśnik Antoś Petrykiewicz zajęli w legendzie Orląt Lwowskich pozycje centralne.
Na warszawskim Krakowskim Przedmieściu IPN otworzył wystawę o obronie Lwowa w 1918 r. - pierwszym tryumfie niepodległej Polski. Archiwalne fotografie, dokumenty i komentarze historyczne przedstawiają konflikt polsko-ukraiński, dramatyczne walki o Lwów i ich symbol - Orlęta Lwowskie.
Są takie książki dzieciństwa, które zapamiętujemy na całe życie. Niekiedy mają one ważny, może nawet decydujący wpływ na nasze decyzje podejmowane w dorosłym życiu. Moją książką młodych lat, do której wielokrotnie wracałem, były poniszczone, niekompletne, mocno pożółkłe stronice zbioru opowiadań Michaliny Mossoczowej „Z dawnych czasów”.