Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i ambasador Georgette Mosbacher w Warszawie odsłonili tablicę poświęconą prezydentowi USA Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi. Po 123 latach snów o niepodległości m.in. dzięki wsparciu prezydenta Wilsona polska niepodległość mogła się ziścić - mówił Trzaskowski.
Ignacy Paderewski, Woodrow Wilson, ale także papuga Polly pojawią się na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w sztuce „Fantazja polska”, napisanej i wyreżyserowanej przez Macieja Wojtyszkę, która po raz pierwszy zaprezentowana zostanie w czwartek.
Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Oddano w niej hołd dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie „szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości”.
Film dokumentalny „Pułkownik House” przybliżający życie i działalność polityczną Edwarda Mendella House’a, najbardziej zaufanego doradcy prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona, pokaże 11 listopada o godz. 11:00 Discovery Channel. House, określany mianem „pułkownika”, choć nie posiadał żadnego stopnia wojskowego, miał olbrzymi wpływ na strategię polityczną Stanów Zjednoczonych w okresie I wojny światowej oraz po jej zakończeniu.
100 lat temu, 7 października 1918 r., Rada Regencyjna odezwą „Do Narodu Polskiego” zapowiedziała powstanie niepodległej Polski. Podstawą prawną było tzw. 14 punktów Thomasa Woodrowa Wilsona, czyli zaakceptowany przez państwa centralne fundament przyszłych rokowań pokojowych, kończących I wojnę światową.
Rodzina i Towarzystwo Jana Karskiego zwróciły się do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz prezydenta Jacka Majchrowskiego o nadanie jednej z ulic lub placowi w mieście imienia Herberta Hoovera.
USA i Polskę wiążą obecnie najbliższe w historii związki gospodarcze i wojskowe - powiedział ambasador USA Paul Jones podczas uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę wygłoszenia przez prezydenta Wilsona orędzia, w którym nawoływał do uznania niepodległości Polski.
100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi w orędziu program pokojowy, zawierający zasady powojennego ładu. Program, nazywany Czternastoma Punktami, w 13. punkcie dotyczył niepodległości Polski.
Przyjaźń między narodem polskim i amerykańskim, której fundamentem są wartości, trwa do dziś - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy do prezydenta do prezydenta USA Donalda Trumpa z okazji 100. rocznicy ogłoszenia przez prezydenta Woodrowa Wilsona programu pokojowego „14 punktów”.