21 sierpnia 1999 roku zmarł Jerzy Harasymowicz, poeta opiewający „krainę łagodności”. Stworzył wzorzec pisania i myślenia o Beskidach i Bieszczadach; uwiecznił w literaturze kilku piłkarzy Cracovii. Okrzyknięto go następcą Gałczyńskiego, by na koniec umieścić w getcie zapomnienia.
Bolesław Bawolak, nauczyciel ze Świątkowej Wielkiej (Podkarpackie) przez pół wieku spisał 7 tysięcy łemkowskich przysłów. Jego praca została utrwalona w formie książki, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Żyznowski.
W Polsce żyje ponad 9,6 tys. osób mniejszości łemkowskiej - wynika z informacji przedstawionej na sejmowej komisji mniejszości. Na działania podtrzymujące i rozwijające tożsamość łemkowską, m.in. kulturalne, MSWiA przeznaczyło w br. blisko 1,3 mln zł.
Ponad 300 artystów – m.in. z Argentyny, Nepalu, Ukrainy i Kolumbii – weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek na Dolnym Śląsku XXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Świat pod Kyczerą”. Pomysłodawcami imprezy są Łemkowie.
"Żeby żyć - trzeba sobie przebaczyć...” - film dokumentalny Adama Turuli zrealizowany dla Muzeum Historii Polski, poświęcony dramatycznemu losowi ludności ukraińskiej i łemkowskiej wysiedlonej przez władze komunistyczne 70 lat temu w wyniku Akcji „Wisła”.
Na terenie dawnego Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie, gdzie przed 70 laty trafiali m.in. Ukraińcy i Łemkowie wysiedlani z południowo-wschodniej Polski w ramach akcji "Wisła", upamiętniono w sobotę łemkowskie ofiary tej etnicznej czystki.
Rozliczenie za akcję „Wisła” ze strony państwa trudno uznać za satysfakcjonujące, a brak ustawy reprywatyzacyjnej uniemożliwia rozwiązanie sprawy roszczeń - napisał w piątkowym oświadczeniu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W piątek mija 70 lat od rozpoczęcia akcji.