Współczesnym Polakom Bawaria kojarzy się przede wszystkim z Bayernem Monachium i Robertem Lewandowskim, Oktoberfest i piwem, zagryzanym białymi kiełbaskami norymberskimi, oraz z BMW – zauważa redaktor naczelny magazynu „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński.
Do bawarskiego archiwum państwowego trafił zeszyt, w którym zapisano, co Hitler jadł przez kilka tygodni w 1943 roku. „Staramy się nabywać takie obiekty, aby wycofać je z rynku” - tłumaczył gazecie „Sueddeutsche Zeitung” szef archiwum Bernhard Grau. Wskazał też, że na aukcjach takie „papiery” osiągają zdumiewające ceny, a zainteresowanie Hitlerem „utrzymuje się”.
Rząd krajowy Bawarii postanowił we wtorek, że we wszystkich podległych mu urzędach będą przy wejściach wisieć krzyże - poinformował po posiedzeniu rządu premier krajowy Markus Soeder z bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).
Premier Węgier Viktor Orban i premier Bawarii Horst Seehofer wspólnie upamiętnili w poniedziałek w bawarskim parlamencie w Monachium 60. rocznicę rewolucji węgierskiej z 1956 roku. Zaproszenie Orbana do stolicy Bawarii ostro krytykowały partie opozycyjne.
Czeski minister kultury Daniel Herman uczestniczył w niedzielę jako pierwszy przedstawiciel rządu w Pradze w zjeździe Niemców sudeckich w Norymberdze. Premier Bawarii Horst Seehofer uznał obecność czeskiego ministra za historyczne wydarzenie i przełom.
Tylko co do pięciu obrazów z kolekcji Corneliusa Gurlitta ustalono na pewno, że zostały zrabowane prawowitym właścicielom przez reżim hitlerowski - głosi opublikowany w czwartek raport zespołu ekspertów, którzy przez dwa lata badali liczący około 1500 dzieł sztuki zbiór.
Zespół ekspertów badających kolekcję Corneliusa Gurlitta pod kątem obecności obrazów zrabowanych przez III Rzeszę wykrył w ciągu dwóch lat działalności tylko cztery dzieła podlegające zwrotowi prawowitym właścicielom. Praca ekspertów kosztowała 1,9 mln euro.
Przedstawiciele polskich i bawarskich władz podpisali w poniedziałek porozumienie o przeniesieniu praw autorskich do melodii „Czerwone maki na Monte Cassino”. Od śmierci twórcy muzyki do tego utworu, ich dysponentem jest niemiecka organizacja GEMA.
Niemiecki kolekcjoner Cornelius Gurlitt zgodził się zwrócić działa sztuki pochodzące z rabunku dokonanego przez III Rzeszę. W zamian władze oddadzą mu wszystkie pozostałe zarekwirowane wcześniej obrazy niepodlegające restytucji.
Władze Bawarii chcą ułatwić prawowitym właścicielom odzyskiwanie dzieł sztuki zagrabionych przez III Rzeszę. Bawarski minister sprawiedliwości Winfried Bausback przedstawił projekt ustawy mającej ograniczyć możliwość powoływania się na przedawnienie.