Zakończyły się prace związane z rewitalizacją historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gorlicach (Małopolskie). Przywrócona została pierwotna funkcja obiektu oraz jego wygląd – nad odtworzonym wejściem ponownie ustawiono rzeźbę Sokoła.
Miasto Gorlice zakończyło drugi etap remontu cmentarza wojennego nr 87 z czasów I wojny światowej. Na prace remontowo-konserwatorskie samorząd pozyskał fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pomnik Sidur Przechodniów, w formie Gwiazdy Dawida z umieszczonymi na jej ścianach historycznymi macewami, został w czwartek uroczyście otwarty przy cmentarzu żydowskim w Gorlicach (Małopolskie) w ramach obchodów 79. rocznicy likwidacji tamtejszego getta.
Pomnik Sidur Przechodniów, w formie Gwiazdy Dawida z umieszczonymi na jej ścianach historycznymi macewami, powstał przy cmentarzu żydowskim w Gorlicach. Upamiętnia Żydów, którzy przed II wojną światową stanowili blisko połowę mieszkańców miasta.
6. Festiwal im. Zygmunta Haupta, który odbędzie się w dniach 23-27 września w Gorlicach w Beskidzie Niskim, gościć będzie 27 twórców. Podczas festiwalu zaplanowano 23 wydarzenia literackie. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest pisarz Andrzej Stasiuk.
W samą Wigilię obchodzimy setną rocznicę bitwy pod Łowczówkiem. Była to największa i najkrwawsza bitwa I Brygady od początku wojny. Po czterech miesiącach prawie nieustannych walk, marszów i kontrmarszów, bitew i potyczek, powstańcze siły polskie wzrosły do siedmiu pełnych batalionów z własną kawalerią i artylerią, kompanią saperów, z doskonałą służba sanitarną (Legiony miały największy procent lekarzy ze wszystkich wojsk walczących w I wojnie światowej).
XXX Łemkowska Watra rozpoczęła się w Zdyni koło Gorlic. W programie jubileuszowej imprezy znajdą się konkursy, spotkania literackie, a przede wszystkim koncerty zespołów folklorystycznych z Polski, Słowacji i Ukrainy. „Dla Łemków jest to wielkie święto, okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Podczas Watry nawiązują się nowe znajomości. Niektórzy nawet zakochują się w sobie, a potem się pobierają” – powiedziała PAP Natalia Hładyk z biura prasowego Zjednoczenia Łemków, organizatora imprezy.
Bitwa pod Gorlicami, trwająca od 2 do 5 maja 1915 r., była jedną z najważniejszych bitew I wojny światowej - rozpoczęła kontrofensywę państw centralnych, która zadecydowała o niepowodzeniach Rosji i przesunięciu frontu wschodniego w głąb imperium Romanowów.
2011-05-13 (PAP) - Żydowski ohel, czyli murowana kaplica z grobami ważniejszych osób dla danej wspólnoty, na cmentarzu żydowskim w Gorlicach zostanie wyremontowany. Tamtejsza rada miasta przyjęła uchwałę o dofinansowaniu prac. O przyznanie dotacji na remont ohelu na cmentarzu żydowskim wnioskował burmistrz Gorlic Witold Kochan. Samorząd wesprze przedsięwzięcie blisko 22 tys. zł, co stanowi 30 proc. wartości zadania realizowanego przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie.