W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku (Mazowieckie) odsłonięto w niedzielę tablicę „Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelaną w Gdańsku w sierpniu 1946 r.
Prezydent Gdańska i przewodnicząca Rady Miasta w środę rano złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", które znajdują się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Mam satysfakcję, że moja książka „Dwie strony krat” była pierwszą lub jedną z pierwszych w Polsce publikacji historycznych o więzieniach doby komunizmu. Otworzyłem furtkę innym historykom – mówi laureat nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej, mjr Waldemar Kowalski. Jego badania przyczyniły się do odnalezienia miejsca pochówku „Inki” i „Zagończyka”.
Przy pomniku upamiętniającym Danutę Siedzikównę „Inkę” odbyły się we wtorek w południe miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. W wystąpieniach nawiązywano do agresji Rosji na Ukrainę.
Imię Danuty Siedzikówny „Inki” nosi od soboty dworzec PKP w Białymstoku. Nadanie imienia i odsłonięcie okolicznościowej tablicy odbyło się w sobotę, w 75. rocznicę rozstrzelania przez służby komunistyczne sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK. Inka urodziła się na Białostocczyźnie.
Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny; na szczęście czasy pokoju nie wymagają od nas takiego heroizmu, ale podziw dla wierności zasadom bohaterów takich jak „Inka” powinien nam zawsze towarzyszyć – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
75 lat temu, 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku została zamordowana przez komunistyczną bezpiekę Danuta Siedzikówna „Inka”, osiemnastoletnia łączniczka i sanitariuszka Brygady Wileńskiej AK. Przywrócenie pamięci o jej walce i okolicznościach śmierci sprawiło, że „Inka” stała się jednym z symboli walki podziemia antykomunistycznego.
Nieznaną fotografię Danuty Siedzikówny „Inki” oraz historię jej odnalezienia opublikował w najnowszym „Biuletynie IPN” historyk Piotr Niwiński. Zdjęcie z lipca 1946 r. przedstawia sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK w tej samej sukience, w której została aresztowana.
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od piątku można zobaczyć fragmenty butów Danuty Siedzikówny ps. Inka, które wydobyto podczas ekshumacji w 2014 r. Eksponat został wypożyczony ze zbiorów powstającego w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.