Historycy i archeolodzy spotkali się w poniedziałek w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) na konferencji poświęconej 900-leciu chrystianizacji Pomorza. W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji Ottona z Bambergu.
Ponad 2,5 tys. wojów i rzemieślników z 27 krajów weźmie udział w XXII Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. Od piątku przez następne trzy dni artyści i rekonstruktorzy zaprezentują życie codzienne oraz sztukę wojenną z okresu wczesnego średniowiecza.
Ponad 2 tys. średniowiecznych wojów i rzemieślników z kraju i 27 krajów z całego świata zapowiedziało swój udział w XXI Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie (Zachodniopomorskie). Od przyszłego piątku przez trzy dni będzie można zobaczyć tam bitwy, pokazy rzemiosła i posłuchać dawnej muzyki.
Należąca do polskiej rodziny Sielskich ze szwedzkiego Malmoe niewielka tabliczka ze złota okazała się archeologiczną sensacją. Według naukowców to najpewniej datowana na ok. 986 rok pamiątka z pogrzebu duńskiego króla Haralda Sinozębego na wyspie Wolin.
Koncerty muzyki country oraz zjazd motocykli to niektóre z atrakcji rozpoczynającej się w najbliższy czwartek w Sułominie na wyspie Wolin imprezy Western Piknik. To międzynarodowe spotkanie gromadzi corocznie tysiące fanów amerykańskiej kultury i rozrywki.
Pochodzące z XI w. drewniany posąg bóstwa i wykonany z poroża prawdopodobnie ustnik od instrumentu odnaleziono podczas badań archeologicznych w Wolinie. Archeolodzy uważają, że znaleziska wiązać można z kulturą duchową ówczesnych Słowian.
Fragment palisady, drewniane elementy będące prawdopodobnie zabudowaniami gospodarczymi oraz szydła i przekłuwacze, które świadczą o pracy rzemieślniczej, to niektóre ze znalezisk archeologów pracujących w Wolinie. Zabytki wstępnie datowane są na XI-XII wiek. Naukowcy znaleźli w tym miejscu również duże ilości wczesnośredniowiecznej ceramiki naczyniowej oraz kości zwierzęce, rybie łuski czy orzechy laskowe, którymi żywili się dawni mieszkańcy.