Niski stan Wisły odsłonił niesamowite znaleziska. W niedzielę pasjonaci historii wyciągnęli z dna rzeki m.in. dwa wagoniki z czasów II wojny światowej, a wcześniej - fragment płyty kamiennej Villa Regia.
„Stan oblężenia w kinach wyświetlających ekranizację przygód Kmicica” - informował „Express Wieczorny” 4 września 1974 roku. Dwa dni wcześniej w warszawskim szerokoformatowym kinie „Relax” odbyła się premiera „Potopu” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Czy jest ktoś w Polsce, kto nie widział tego legendarnego filmu będącego adaptacją prozy Henryka Sienkiewicza? Mija 50 lat od premiery wielkiej polskiej superprodukcji znanej kilku pokoleniom Polaków. Film zestarzał się niezwykle dobrze i wiele scen po dziś dzień robi wrażenie rozmachem i dbałością o detale.
Rok 1666 był jednym z najstraszniejszych w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W trakcie rokoszu – 13 lipca w bitwie pod Mątwami – doszło do bratobójczej walki, w której zginął kwiat polskiego rycerstwa króla Jana Kazimierza. Nie byłoby tej tragedii, gdyby nie Jerzy Sebastian Lubomirski, magnat, marszałek, człowiek potężny i o ogromnych ambicjach.
Za dwa lata odwiedzający Muzeum Historii Polski będą mogli obejrzeć zrekonstruowaną majestatyczną klatkę schodową jednego najwspanialszych pałaców XVII–wiecznej Europy, pałacu Villa Regia – zapewnił PAP dyrektor stołecznej placówki Robert Kostro.
Śmierć w wyniku działań wojennych, chorób i głodu jednej trzeciej ludności Rzeczpospolitej, upadek gospodarczy i kulturalny – tak wygląda bilans strat i zniszczeń wynikających z wojen kozackich, najazdu Moskwy, Szwecji, Siedmiogrodu, Tatarów i Turków, które w szóstym tomie „Dziejów Polski” opisuje prof. Andrzej Nowak.
Trzy marmurowe fragmenty dolnej partii okładzin ściennych z lamperii pałacowego wnętrza oraz ceramiczny fragment kafla z wyobrażeniem syreny odnaleziony w zeszłym roku w wodach Wisły trafiły do depozytu Muzeum Historii Polski. To drobna część odzyskanych skarbów zrabowanych w trakcie potopu szwedzkiego.
Szwedzki parlamentarzysta Bjoern Soeder zaproponował rządowi w Sztokholmie zwrot łupów zrabowanych Polsce podczas potopu szwedzkiego. Według Soedera skarby mogłyby zasilić ekspozycję w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Bjoern Soeder zaproponował oddanie Polsce Statutu Łaskiego z 1506 roku, cennego dokumentu wpisanego na listę UNESCO, zrabowanego przez Szwedów w XVII wieku. Tamtejsze MSZ podaje PAP, że odpowie na zapytanie parlamentarzysty do 26 lipca.