Pontyfikat Jana Pawła II był profetyczny; był niezasłużonym darem dla Polski, dla Europy i dla świata - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha podczas mszy świętej w 20. rocznicę śmierci papieża Polaka, odprawianej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Koncert „Zdumieni światłem”, oratorium „14 Encyklik”, „Requiem Trotty”, czuwania modlitewne i konferencje złożą się w Polsce na obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W ocenie metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa to dobra okazja do rachunku sumienia z tego, co pozostało z projektu pokolenia JP2.
Przedstawiciele polskiej dyplomacji, Polonii i duchowieństwa wzięli udział w mszy na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino w przypadającą w sobotę 60. rocznicę śmierci pochowanego tam arcybiskupa Józefa Gawliny, generała dywizji Wojska Polskiego, biskupa polowego w latach 1933–1947.
Główne obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się 19 października w sanktuarium błogosławionego na stołecznym Żoliborzu. Poprzedzi ją Narodowy Marsz Papieski pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj" - poinformowali organizatorzy.
21 września w katowickim Spodku odbędzie się koncert specjalny „Rysiek Riedel. Wehikuł Czasu” w 30. rocznicę śmierci artysty. Udział wezmą zespół Dżem, z którym od kilku miesięcy śpiewa syn Ryszarda - Sebastian, a także liczni goście specjalni.
We wtorek przypada 20. rocznica śmierci Waldemara Milewicza, dziennikarza Telewizji Polskiej, reportera i korespondenta wojennego, który zginął tragicznie w Iraku. Oto jak wspomina go korespondent PAP Piotr Górecki.
Przedstawienie „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” w reż. Marka Fiedora oraz zapis telewizyjnych spektaklu „Duszyczka” Jerzego Grzegorzewskiego będzie można zobaczyć we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. 24 kwietnia, w 10. rocznicę śmierci poety i dramatopisarza, odbędzie się wieczór poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi.
50 lat temu zmarła położna z Auschwitz-Birkenau Stanisława Leszczyńska, która przyjęła w obozie 3 tys. porodów. Miała odwagę odmówić władzom mordowania żydowskich noworodków i – chcąc je ratować – po kryjomu przekazywała matkom, które straciły własne dzieci – powiedział PAP historyk ks. prof. Waldemar Gliński.